Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Completare carnete de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Completare carnete de munca

Buna ziua!
Am si eu o nelamurire in ceea ce priveste modalitatea de completare a carnetelor de munca, in sensul daca angajatorul este obligat sa completeze in carnetele de munca ale angajatilor,toate scolille absolvite de angajat dupa momentul angajarii.Daca raspunsul este "DA", ce lege il obliga pe angajator sa faca acest lucru?
Eu personal am in cartea de munca scoala pe care am absolvit-o inainte de angajare - liceul.Intre timp am abslovit o scoala postliceala , o facultate, si alte cursuri, care am constat ca nu figureaza in cartea mea de munca.
Multumesc anticipat.
Dl. Tudor Valeriu are dreptate.

Iar uneori se intampla sa avem atat de multe studii si cursuri ca nu au loc in carnetul de munca. In 1976 oamenii nu faceau 3 facultati si 50 de cursuri!
grg_zzz a scris:

Am depus toate actele de studiu imediat cum am terminat scoala - 2002(diploma scoala postliceala + diploma de absolvire studii superioare), dar nici pana in prezent in cartea de munca nu figurez cu studiile completate. Exista vreo modalitate de a obliga angajatorul, un control din partea ITM?

Puteti depune o sesizare la ITM , intrucat constituie contraventie neînregistrarea în carnetul de munca, fara motive temeinice, în termenul prevazut de lege, a schimbarilor intervenite în situatia titularului carnetului, precum si neeliberarea carnetului la data încetarii raporturilor de munca.