avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 823 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum pot sa ma angajez in campul muncii in Romania, ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum pot sa ma angajez in campul muncii in Romania, daca nu sunt cetatean roman

Care sunt conditiile, actele necesare pentru angajarea in cimpul muncii in Romania, daca nu sunt cetatean roman.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:22, 15 Ianuarie 2016
Străinii cu şedere legală pe teritoriul României pot fi încadraţi în muncă în baza avizului de angajare obţinut de angajatori în condiţiile prevazute deOUG 25/2014.

Daca nu aveti cetatenia romana sau cetatenia unui alt stat membru al Uniunii Europene ori al Spatiului Economic European va puteti angaja in Romania, cu aviz de angajare, daca sunt indeplinite urmatoarele conditii:
1. Locurile de munca vacante nu pot fi ocupate de cetateni romani, ai statelor membre UE/SEE sau de rezidenti permanenti pe teritoriul Romaniei;
2. Indepliniti conditiile speciale de pregatire profesionala, experienta in activitate si autorizare;
3. Faceti dovada faptului ca sunteti apt din punct de vedere medical sa desfasurati activitatea respectiva;
4. Nu aveti antecedente penale care sa fie incompatibile cu activitatea pe care o desfasurati sau urmeaza sa o desfasurati pe teritoriul Romaniei;
5. Va incadrati in contingentul anual aprobat prin Hotarare a Guvernului;
6. Angajatorul are achitate la zi obligatiile catre bugetul de stat;
7. Angajatorul desfasoara efectiv activitatea pentru care se solicita eliberarea autorizatiei avizului de angajare;
8. Angajatorul sa nu fi fost sanctionat în ultimii 3 ani pentru munca nedeclarata sau angajare ilegala.

Daca aveti cetatenia romana sau cetatenia unui alt stat membru al Uniunii Europene ori al Spatiului Economic European va puteti angaja in Romania, ca si orice cetatean roman.
In acest caz, in principiu, sunt necesare pentru angajare:
- copie B.I/ C.I.
- copie act de studii
- copie certificat casatorie / hotarare de divort
- copie certificat nastere/ copie certificate nastere copii
- declaratie cu persoanele aflate in intretinere, pentru calculul deducerii personala
- certificat medical, care constata faptul ca cel in cauza este apt pentru prestarea acelei munci.
- pentru unele posturi sunt este necesar si cazierul judiciar....

Vedeti si
www.avocatnet.ro/content/art...

www.avocatnet.ro/content/art...

Art.8 din HG 500/2011
(1) Angajatorul are obligatia de a intocmi un dosar personal pentru fiecare dintre salariati, de a-l pastra in bune conditii la sediu, precum si de a-l prezenta inspectorilor de munca, la solicitarea acestora.
(2) Dosarul personal al salariatului cuprinde cel putin urmatoarele documente: actele necesare angajarii, contractul individual de munca, actele aditionale si celelalte acte referitoare la modificarea, suspendarea si incetarea contractelor individuale de munca, acte de studii/certificate de calificare, precum si orice alte documente care certifica legalitatea si corectitudinea completarii in registru.
....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Casatorie intre cetateni eu si non eu marverde marverde cetateanul non eu poate avea... drept de munca in eu... in urma casatoriei cu un cetatean eu? daca da trimitetzi link la o legislatie online pentru ... (vezi toată discuția)
Contract de munca pentru un bulgar rdk67 rdk67 buna seara, ce acte imi sunt necesare pentru angajarea unui cetatean bulgar? actele trebuie traduse de catre un translator autorizat? multumesc. (vezi toată discuția)
Angajare cetatean ue laura63 laura63 Cum putem angaja un cetatean UE. Este nevoie de certificat de inregistrare? Ce alte documente trebuie pentru angajare. Sunt recunoscute in Romania diplomele ... (vezi toată discuția)