Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Vreau sa vand firma cu datorii si sa nu mai raspund in ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Vreau sa vand firma cu datorii si sa nu mai raspund in fata creditorilor ulterior

Buna ziua,as vrea sa vand un S.r.l cu datorii totale de aproximativ 1 miliard de lei.Imi spune si mie cineva cum se procedeaza ? Mentionez ca eu am si marfa in firma de 400 milioane.Astept raspunsuri.Va multumesc anticipat.
Datoriile sunt ale societatii comerciale, nu ale asociatilor si nici ale administratorului. Asociatul are o raspundere limitata legal, iar depasirea acestei limite legale nu poate avea loc decat in situatiile speciale prevazute de Legea nr. 31/1990 si in situatia in care i se angajeaza raspunderea personala in conditiile Legii nr. 85/2006 a insolventei. Raspunderea administratorului poate fi, de asemenea, angajata daca sunt intrunite anumite conditii speciale ale Legii nr. 31/1990 si ale Legii nr. 85/2006, in temeiul unei proaste administrari care sa fi produs prejudicii societatii sau creditorilor acesteia.
Pe langa aceste raspunderi legale, asociatii sau administratorul pot avea calitatea de garanti in fata creditorilor societatii, daca exista acte juridice in acest sens: avalizarea unor instrumente de plata, asumarea calitatii de fidejusor etc.
Gabriel Stelea, Avocat
Dvs vindeti societatea prin cesionarea partilor sociale care va apartin in calitate de asociat si asta nu este nici o problema dar cel care raspunde pentru activitatea firmei este administratorul
Pentru faptele incriminate de legea 31/1990 si 85/2006 comise in timpul mandatului de administrator nu puteti sa scapati
Mare atentie la ofertele de genul "cumpar firme cu datorii" si cu asigurari de la mari specialisti ca nu veti patii nimic
Cautati pe acest forum intrebarile unora care au dat bani pentru acest lucru ( pentru cesiune) si acum se vad in situatia de a platii datoriile societatii din fonduri proprii.
Am sa va dau urmatorul exemplu practic : faceti un accident cu o masina , nu declarati accidentul dupa care vindeti masina crezand ca astfel scapati. Daca ati lovit un pom acesta nu va va reclama nici odata dar daca ati lovit un om atunci raspundeti pentru fapta comisa chiar daca ati vandut masina.
Ce se intampla cu Bilete la Ordin avalizate in numepersonal de cel care vinde firma dupa ce aceasta e vanduta?
Nu se intampla mare lucru, le platiti dumneavoastra.
adrian stoica a scris:

Dvs vindeti societatea prin cesionarea partilor sociale care va apartin in calitate de asociat si asta nu este nici o problema dar cel care raspunde pentru activitatea firmei este administratorul
Pentru faptele incriminate de legea 31/1990 si 85/2006 comise in timpul mandatului de administrator nu puteti sa scapati
Mare atentie la ofertele de genul "cumpar firme cu datorii" si cu asigurari de la mari specialisti ca nu veti patii nimic
Cautati pe acest forum intrebarile unora care au dat bani pentru acest lucru ( pentru cesiune) si acum se vad in situatia de a platii datoriile societatii din fonduri proprii.Am sa va dau urmatorul exemplu practic : faceti un accident cu o masina , nu declarati accidentul dupa care vindeti masina crezand ca astfel scapati. Daca ati lovit un pom acesta nu va va reclama nici odata dar daca ati lovit un om atunci raspundeti pentru fapta comisa chiar daca ati vandut masina.

Punct ochit, punct lovit. Eu am folosit o expresie mai neacademică, dar sugestivă: a lua ţeapă.

:bow: