Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... MAXIME IN LIMBA ROMANA.
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

MAXIME IN LIMBA ROMANA.

Fericirea nu este nimic decat sanatate buna si o memorie proasta.
Albert Schweitzer
E foarte bine ca esti un om "cu picioarele pe pamant."Dar nu uita ca trebuie
sa le mai si misti ...
Este mai bine sa mori pentru ceva decat sa traiesti degeaba.
Idealurile sunt ca stelele: s-ar putea sa nu le atingem, dar ne pot calauzi in viata.
Daca trebuie sa alegi intre doua rele,alege-l pe cel pe care nu l-ai mai incercat pana atunci.
Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.
Intai incearca, apoi ai incredere!
In viata regreti numai riscurile pe care nu ti le-ai asumat.
Sa nu te certi cu oamenii mai mult decat cu tine insuti. (Lucian Blaga)
Sa ne mintim pe noi insine ne este mai adanc inradacinat decat sa-i mintim pe ceilalti! (Dostoievski)
Daca vrei odihna, crede. Daca vrei adevarul, cauta si sufera. (Frederich Nietzsche)

Decît să trăieşti o viaţă ca un miel, mai bine o zi ca un leu (Mussolini). La care primarul din Santa Vittoria (Secretul din Santa Vittoria, regia Stanley Kramer, 1969, cu Anthony Quinn în rolul rpincipal) a răspuns:

Mai bine să trăieşti!

:yeah:

Sunt momente in viata, in care oricum ti-ar sta corpul, sufletul e in genunchi... Anonim

Nimeni nu este atat de intelept sau atat de prost pe cat se crede. F. Orestano

Intelept este acela care traieste in fiecare zi ca si cum in fiecare zi si in fiecare ceas ar putea sa moara. Quevedo

Oamenii se impart in doua categorii: cei care cauta sensul vietii fara sa-l gaseasca si cei care l-au gasit fara sa-l caute. Cioran

Intelept este cel care a reusit sa inteleaga ca totul este de neinteles. Anonim