Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... refuz indeplinire dispozitie - sanctionare sau nu ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

refuz indeplinire dispozitie - sanctionare sau nu ?

Va rog frumos sa imi spuneti>

- exista un articol de Lege
in care sa se spuna ca
refuzul unui salariat de neindeplinire a unei dispozitii nelegale
data de catre directorul institutiei publice
nu atrage sanctionarea salariatului ?
Da, va putea fi sanctionat ... intrucat legalitatea deciziei o poate decide numai instanta de judecata in situatia unui conflict de munca.
Va rog frumos sa ma ajutati si sa imi spuneti
daca exista si vreun articol de lege in acest sens.
Art. 247 C.mun.
(1) Angajatorul dispune de prerogativă disciplinară, având dreptul de a aplica, potrivit legii, sancţiuni disciplinare salariaţilor săi ori de câte ori constată că aceştia au săvârşit o abatere disciplinară.
(2) Abaterea disciplinară este o faptă în legătură cu munca şi care constă într-o acţiune sau inacţiune săvârşită cu vinovăţie de către salariat, prin care acesta a încălcat normele legale, regulamentul intern, contractul individual de muncă sau contractul colectiv de muncă aplicabil, ordinele şi dispoziţiile legale ale conducătorilor ierarhici.

Art. 40 C.mun.
(1) Angajatorul are, in principal, urmatoarele drepturi:
b) sa stabileasca atributiile corespunzatoare fiecarui salariat, in conditiile legii;
c) sa dea dispozitii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalitatii lor;
....

Art.39 C.mun.
(2) Salariatului ii revin, in principal, urmatoarele obligatii:
a) obligatia de a realiza norma de munca sau, dupa caz, de a indeplini atributiile ce ii revin conform fisei postului;
b) obligatia de a respecta disciplina muncii;
....

Coroborand aceste trei articole, reiese ca se poate dispune sanctionarea acelui salariat.
Va multumesc foarte mult pentru sfaturi !
Din Decizia Civilă nr. 214/8.04.2008 a Curții de Apel Constanţa
[...]încredinţarea unor sarcini suplimentare, care se încadrează în specialitatea angajatului, nu constituie o modificare a felului muncii[...]