avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1789 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Prinzi un om care zgarie masina, il duci la Politie si ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Prinzi un om care zgarie masina, il duci la Politie si esti condamnat pentru lipsire de libertate iar el primeste despagubiri

Dragi cititori,

Scriu despre acest subiect cu speranta ca cineva din ROMANIA va citi si va pune in miscare ceva, ceva in genul cazului Politistului de la Brasov.
O sa fiu scurt si sper si cu destule explicatii.
In 2008 decembrie, un individ imi zgarie masina, il vad, strig la el si imi arata scene obsene si pleaca linistit.Ma aflam in casa la geam.M-am gandit sa ies repede si sa-l prind.Asa am facut si dupa vreoo 500 metri l-am prins.El era cu inca 2 colegi ai lui, au luat-o la fuga dar intre niste masini ne-am impiedicat amandoi, si uite asa l-am prins.
Il intreb, raspunde(recunoaste) dar spune ca nu era masina mea ci alta.
Am vorbit sa ne intoarcem sa vedem daca e adevarat (masina mea era full casco asigurata).
Pe drum si-a sunat parintii si le-a povestit adevarul (de data asta) si am vorbit chiar si eu cu taicasu si a spus ca vine imediat si ca plateste toata paguba.
Am ajuns la masina, am rugat 2 agenti de paza sa cheme politia, iar imediat inainte de venirea politiei au venit si parintii lui.
Mi-au oferit 10 milioane, am refuzat (am gresit crezand ca numai cu oameni ca mine o sa schimbam tara asta si nu o sa mai sufere si altii).
La politie am depus plangere pentru vandalism (se vedeau zgarieturile clar si pentru furtul capacelor).
Baiatul linistit sa dus la spitalul de urgenta, i sa refuzat internarea.
Sa dus a doua zi la alt spital .....si....a aparut o fractura de maxilar.
Nimic pana acum deosebit.
A stat linistit aproape 2-3 luni si a depus dupa aia o plangere pentru un autor necunoscut ca ia rupt maxilarul.
Acum surpriza....eu nu eram necunoscut caci ma legitimasem...dar sa treaca timpul sa faca zile medicale.....si a mers, deci am fost pus sub acuzare de vatamare corporala.
Am fost trimis in judecata...am pierdut procesul, despagubiri materiale......si 1 an cu suspendare.

Sa nu credeti ca povestea e asa simpla, caci de abia acum vine bomba.....

Sunt trimis din nou in judecata, pentru lipsire de libertate .....dar de data asta sunt considerat recidivist, deci baiat rau.......pentru ce??Pentru ca am indraznit sa-l tin de guler si sa-l predau politiei.

Acum cateva zile am pierdut procesul si sunt condamnat la 3 ani si 4 ani de inchisoare cu executare.....

Va dati seama ca sunt socat eu, familia si toti cunoscutii nostri cum se poate intampla asta in Romania cea moderna...unde e DNA ...unde sunt toate institutiile care se tot spun la TV?

Sa va spun si despre mine putin sa vedeti ce om sunt....am studii postuniversitare, am studii in cateva tari straine, am muncit de cand am terminat facultatea si peste tot unde am muncit am cel putin cate 2-3 scrisori de recomandare(cat din tara iar ultimii 11 ani in toata lumea).Mai am si un alt lucru care acum il consider un mare defect,....sunt un tip corect si am urmat pasii legali caci asa fac si cu copii mei (care sunt olimpici la diferite materii) si am crezut ca prin exemplu si prin dovada de atitudine poti schimba Romania.

Acum ce simt?....e greu, simt ca mi-am batut joc de viata mea si nu imi pare rau decat de faptul ca copii mei ar putea sa fie afectati....de aceasta mizerie.....De mine, va vine sa credeti sau nu dar inca cred ca poate cineva curat ca si mine va citi acest mesaj, ma va contacta si toti acei oameni care au ajutat sa se intample una ca asta vor plati.
Ultima modificare: Vineri, 26 Februarie 2016
ContSters171401, utilizator
Va recomand sa sesizati Inspectia judiciara - separat sectia pentru procurori si sectia pentru judecatori.
Ar fi trebuit sa cereti recuzarea judecatorului dupa ce acesta 's-a sesizat' cu privire la fapta de privare de libertate.
Cand ati remarcat partinire/ostilitate din partea judecatorului trebuia sa cereti stramutarea dosarului la alta instanta din tara. E adevarat ca d-nii avocati nu prea au interesul sa mute dosarul de la Constanta la Cluj de ex. - clientul ar putea renunta la serviciile lor si ar angaja un alt avocat mai apropiat geografic de locul judecatii.
Pt ca va iubiti familia - faceti TOT ce este omeneste posibil sa nu ii lipsiti de prezenta Dv.
Treceti peste orice mandrie si faceti-va auzit si cunoscut cazul: presa, asociatii de protectia drepturilor omului - nu numai din RO, facebook. Abia apoi apelati la presedintie pentru gratiere. Politicienii actioneaza numai pe fond emotional. Din pacate CEDO se misca ff lent - dureaza multi ani pana ce cauza Dv. va ajunge sa fie analizata.



Bema, nu cred că e caz inventat. Un coleg de serviciu, tot aşa, de la etajul 8 a văzut cum un copil îi smulge oglinda retrovizoare a maşinii; s-a întâmplat că a auzit gălăgie şi s-a uitat pe fereastră. A prins şi el copilul şi i-a spus să-l ducă la părinţii săi - el nu a avut treabă cu poliţia. Ei, ajuns locuinţa părinţilor copilului, tatăl acestuia i-a spus să dispară din faţa lui că-i mai şi dă doi pumni, dacă a avut bani de maşină, să aibă bani şi pentru reparaţie! maşina era în faţa blocului, pe loc de parcare.
Referitor la furtul din buzunare, conform legii, sunt necesari 2 martori, dispuşi să dea declaraţie că au văzut făptuitorul în timpul acţiunii.În general, nimeni nu vrea să fie martor, uneori nici victima nu depune reclamaţie, de frică. De frica celor care stau la taclale cu poliţiştii şi , în faţa lor, nu se sfiesc să te îmbie:"Ţigări avem, telefoane avem, etc."
Salut!
Am citit mesajul dv. si sunt stupefiat de acest caz. Intr-adevar, In tara aceasta in materie de drept se lucreaza parca in mod special impotriva celor care vor sa existe respect si aplicare corecta a legislatiei. Si eu cred si sustin ideea ca ar trebui cat mai rapid sa actionati prin comunicari scrise cu presa, radioul, televiziunile pentru a populariza situatia in care s-a ajuns. Ba as face scris catre Avocatul Poporului, catre conducerea DNA-lui, catre procurorul republicii si nu in ultimul rand chiar ministrului justitiei. De undeva, trebuie sa se aprinda fitilul care sa duca spre cercetarea celor ce se fac vinovati de declaratii ulterioare false, emitere de certificat medical constatator fals, de emiterea unei hotarari judecatoresti strambe si fara suport juridic real. Desigur ca timpul este scurt, oricand urmeaza sa fiti incarcerat dar demersurile odata pornite, in mod cert efectul va duce spre punerea in miscare a factorilor mentionati.
Va doresc multa bafta si sa va bucurati cat mai repede de clarificarea situatiei dv.
Ati fost condamnat pentru vatamare corporala apoi pentru lipsire de libertate , astfel ca faptele sunt concurente si nu s-a retinut nici starea de recidiva si nici antecedentele penale.Ati primit o pedeapsa prea grea pentru cea de a doua fapta, motiv pentru care incercati sa obtineti in apel reducerea pedepsei , ori suspendare. Concentrati-va acum pe solutionarea dosarului pana la ramanerea definitiva , celelalte incercari cu presa ,reclamatii fiind accesorii, nu influenteaza solutia .
Ati fost condamnat pe principiul ca nimeni nu-si poate face dreptate singur si trebuie sa apeleze la organele de politie ca in cazul dvs.Nu ati precizat daca partea vatamata era minor, si pe ce cod penal ati fost incadrat . In cazul dvs. fapta se incadreaza de la 3 la la 10 ani pe noul cod (art. 205 alin., 3 lit a si b Noul Cod penal, ) si de la 7 la 15 ani pe vechiul cod .Legea noua va este mai favorabila in ce priveste limitele pedepsei dar concursul de infractiuni pe legea noua este mai dezavantajos.
Daca ati fi recunoscut faptele si ati fi solicitat judecarea in procedura simplificata , ati fi beneficiat de reducerea pedepsei cu 1/3 .
Probabil ca s-a retinut ca ati lovit minorul, i-ati produs o vatamare corporala grava prin fracturarea maxilarului cu zile de ingrijiri medicale ce depaseau 60 zile (pe vechiul cod )ori infirmitate permanenta , mutilare , dupa care l-ati retinut contra vointei lui , apoi ati solicitat o suma de bani in schimbul eliberarii.
Judecatorii doar aplica legea , ati primit o pedeapsa spre minimum special , vinovate sunt codurile ce contin pedepse prea aspre
Circumstantele personale , situatia dvs familiala si profesionala va avantajeaza .Daca vreti sa obtineti clementa trebuie sa dati dovada ca ati constientizat faptele dvs. ca le recunoasteti si le regretati , declarati ca sunteti de acord sa efectuati o munca in folosul comunitatii si poate primiti o suspendare .
Toata povestea asta e cusuta putin cu ata alba. Ma indoiesc ca o persoana cu studii postuniversitare, cu studii in strainatate, ar scrie "ia rupt" sau "sa dus". Mai mult, nu stie cand se scrie "copii" si cand "copiii", care copii, apropos, sunt olimpici la diferite materii :))))) Foarte important pentru cazul de fata, nu? Cel condamnat incearca sa-si construiasca o imagine impecabila: un om foarte corect, cu scoala in strainatate, cu copii olimpici, dar care, cu toate astea, nu prea sa stie sa scrie corect. Everybody lies. In ce priveste condamnarile, observati ca ne da foarte putine detalii despre cum s-au petrecut faptele, fiind mult mai preocupat sa improaste cu noroi autoritatile.

Alte discuții în legătură

Lovire si alte violente pismis pismis Buna ziua, In luna august baiatul si un prieten de-al lui au fost batuti de trei persoane (baieti intre 23-24 ani) pe care nici nu le cunosteau (acestia ... (vezi toată discuția)
Am si eu nevoie de o parere allex81 allex81 Am condus sub influenta bauturilor alcoolice cand am vrut sa fac o gluma unui amic care era si el in stare de ebrietate, adica sa il sperii trecand pe langa el ... (vezi toată discuția)
O sa va cruciti cum poate cineva face puscarie nevinovat ContSters171401 ContSters171401 Stimati cititori, Revin cu povestea mea...nu e poveste este ceea ce mi se intampla mie. Acum 4 ani am prins un hot care mi-a furat capacele masinii si mi-a ... (vezi toată discuția)