Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... In ce act normativ este reglementat timbrul judiciar?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

In ce act normativ este reglementat timbrul judiciar?

imi poate spune cineva care este actul normativ care reglementeaza timbrul judiciar, cu cat se timbreaza o actiune?
de ex: somatia de plata 0.3 lei, partaj 0.3 lei etc
sunt anumite actiuni care se timbreaza cu o val determinata, ce anume le reglementeaza?
Valoarea timbrlui judiciar ce insoteste cererea de chemare in judecata e data de valoarea obiectului cererii.
Art. 3, aln. 2 din O.G. 32/1995 reglementeaza acest lucru.
Art. 3. - (1) Cererile de chemare în judecată, adresate instanţelor judecătoreşti, se timbrează cu timbru judiciar în valoare de 3.000 lei, în cazul în care se solicită soluţionarea în fond a cauzei, şi în valoare de 1.500 lei, când cererile au ca obiect exercitarea unei căi de atac.
(2) În cazul în care cererile prevăzute la alin. (1), indiferent dacă privesc fondul sau o cale de atac, au ca obiect o valoare mai mare de 1.000.000 lei, se aplică timbre judiciare de 15.000 lei, dacă valoarea este de peste 10.000.000 lei, se aplică timbre judiciare de 30.000 lei, iar dacă valoarea este de peste 100.000.000 lei, se aplică timbre judiciare de 50.000 lei.

O cerere pentru emiterea unei ordonante care sa contina somatie de plata poate fi timbrata cu timbru judiciar de o,3 lei daca valoarea creantei este de pana la 100 lei, cu 1,5 lei daca valoarea creantei este intre 100 - 1000 lei, 3 lei daca valoare creantei este intre 1000 - 10000 si 5 lei daca valoarea creantei depaseste 10000.

Guvernul României

Ordonanţă nr. 32/1995
din 18/08/1995

privind timbrul judiciar

Publicat in MOF nr. 201 - 30/08/1995

Versiune consolidata in 17/01/2002

Versiune consolidata in 23/06/2008

Versiune consolidata la data de 23/06/2008

Atenţie!
Textele actelor actualizate sunt reproduceri neoficiale ale unor acte ce au suferit numeroase modificări de-a lungul timpului, dar care nu au fost republicate în Monitorul Oficial. La astfel de texte nu se va face referire în nici un document oficial ele având numai un caracter informativ. Indaco Systems nu îşi asumă răspunderea pentru consecinţele juridice generate de folosirea acestor acte.

___________
Text actualizat la data de 23.06.2008. Actul include modificările din următoarele acte:
- Legea nr. 106/1995
- Legea nr. 123/1997
- O.G. nr. 10/1998
- Legea nr. 120/1998
- O.G. nr. 10/1999
- Legea nr. 781/2001
- O.U.G. nr. 77/2008 publicată în MOF nr. 465 din 23/06/2008.

În temeiul art. 107 alin. (1) şi (3) din Constituţie şi al art. 1 lit. b) din Legea nr. 81/1995 privind abilitarea Guvernului de a emite ordonanţe,
având în vedere şi prevederile art. 121 din Legea nr. 92/1992 pentru organizarea judecătorească,

Guvernul României emite următoarea ordonanţă:

Art. 1. - (1) Se instituie timbrul judiciar, care, în condiţiile prezentei ordonanţe, se aplică acţiunilor, cererilor, actelor şi serviciilor de competenţa tuturor instanţelor judecătoreşti, Ministerului Justiţiei, Parchetului General de pe lângă Curtea Supremă de Justiţie, precum şi actelor notariale ce se îndeplinesc de către notarii publici.
(2) Timbrul judiciar nu se aplică în cazurile în care nu se percepe taxa de timbru.
__________
Alineatul (1) a fost modificat prin art. unic pct. 1 din Legea nr. 123/1997.

Art. 2. - (1) Timbrul judiciar se imprimă la cererea şi sub controlul Ministerului Justiţiei.
(2) Timbrul judiciar este mobil şi are următoarele valori: 1.500 lei, 5.000 lei, 10.000 lei, 50.000 lei.
(3) Timbrele de alte valori emise rămân în circulaţie până la epuizarea stocului existent.
__________
Alineatul (2) a fost modificat prin art. II pct. 1 din Legea nr. 120/1998.
- Alineatul (3) a fost introdus prin art. II pct. 2 din Legea nr. 120/1998.

Art. 3. - (1) Cererile de chemare în judecată, adresate instanţelor judecătoreşti, se timbrează cu timbru judiciar în valoare de 3.000 lei, în cazul în care se solicită soluţionarea în fond a cauzei, şi în valoare de 1.500 lei, când cererile au ca obiect exercitarea unei căi de atac.
(2) În cazul în care cererile prevăzute la alin. (1), indiferent dacă privesc fondul sau o cale de atac, au ca obiect o valoare mai mare de 1.000.000 lei, se aplică timbre judiciare de 15.000 lei, dacă valoarea este de peste 10.000.000 lei, se aplică timbre judiciare de 30.000 lei, iar dacă valoarea este de peste 100.000.000 lei, se aplică timbre judiciare de 50.000 lei.
(3) Sunt exceptate de la aplicarea prevederilor alin. 2 cererile introduse de persoanele care se consideră vătămate în drepturile lor printr-un act administrativ sau prin refuzul nejustificat al unei autorităţi administrative de a le rezolva cererea referitoare la un drept recunoscut de lege, prin care s-a solicitat şi repararea pagubei suferite, pentru care timbrul judiciar se calculează potrivit prevederilor alin. 1.
(4) Cererile adresate Parchetului General de pe lângă Curtea Supremă de Justiţie se timbrează cu timbre judiciare în valoare de 3.000 lei, dacă, potrivit legii, sunt supuse taxei de timbru.
(5) În cazul cererilor de înmatriculare/înregistrare a menţiunilor în registrul comerţului, transmise în formă electronică, oficiile registrului comerţului vor încasa contravaloarea timbrului judiciar aplicabil. Dispoziţiile art. 6 alin. (2) se aplică în mod corespunzător.
__________
Alineatele (1) şi (2) au fost modificate prin art. unic pct. 2 din Legea nr. 123/1997.
- Alineatul (4) a fost introdus prin art. unic pct. 3 din Legea nr. 123/1997.
- Alineatul (5) a fost introdus prin art. unic din O.U.G. nr. 77/2008.

Art. 4. - (1) Cererilor adresate instanţelor judecătoreşti pentru eliberarea de copii, certificate, învestirea cu formulă executorie, transcrierea (intabularea) în registrele de publicitate a înstrăinărilor de imobile, înscrierea drepturilor de ipotecă, orice alte notări în registrele de publicitate, notificări şi somaţii comunicate prin executorii judecătoreşti, precum şi oricăror alte cereri care nu fac obiectul activităţii de judecată, dar sunt supuse taxei de timbru, potrivit legii, li se aplică timbre judiciare de 1.500 lei.
(2) Cererile de acordare a cetăţeniei sau de renunţare la cetăţenie se timbrează cu timbre judiciare de 15.000 lei.
(3) Supralegalizarea semnăturii şi a sigiliului notarului public de către Ministerul Justiţiei se timbrează cu timbre judiciare de 1.500 lei pentru fiecare exemplar.
__________
Articolul a fost modificat prin art. unic pct. 4 din Legea nr. 123/1997.

Art. 5. - (1) Pentru actele notariale ce se îndeplinesc de către notarii publici, pentru care legea prevede taxe de timbru în sumă fixă, se aplică timbru judiciar în valoare de 1.500 lei.
(2) În cazul actelor notariale care au ca obiect o valoare mai mare de 1.000.000 lei se aplică timbre judiciare de 15.000 lei, pentru cele ce depăşesc 10.000.000 lei se aplică timbre judiciare de 30.000 lei, iar dacă valoarea este de peste 100.000.000 lei, se aplică timbre judiciare de 50.000 lei.
__________
Articolul a fost modificat prin art. unic pct. 5 din Legea nr. 123/1997.

Art. 6. - (1) Răspunderea pentru realizarea emisiunilor şi circulaţia timbrului judiciar, ca şi pentru gestionarea fondurilor obţinute, revine Ministerului Justiţiei.
(2) Vânzarea timbrului judiciar se face de către instituţiile şi notarii publici prevăzuţi la art. 1 sau prin unităţi autorizate să vândă timbre fiscale, pe bază de convenţie, cu un comision de până la 5% din valoarea acestuia.
__________
Alineatul (2) a fost modificat prin art. unic pct. 1 din Legea nr. 106/1995.

Art. 7. - (1) Sumele încasate din vânzarea timbrului judiciar se constituie şi se utilizează ca venituri extrabugetare, la dispoziţia Ministerului Justiţiei, în completarea alocaţiilor de la bugetul de stat.
(2) Disponibilităţile de la finele anului se vor reporta în anul următor pentru a fi cheltuite cu aceeaşi destinaţie.
(3) Cheltuielile necesare realizării primei emisiuni a timbrului judiciar de până la 25 milioane lei se acoperă din Fondul de rezervă bugetară la dispoziţia Guvernului.
__________
Alineatul (1) a fost modificat prin art. unic pct. 6 din Legea nr. 123/1997.

Art. 8. - (1) Veniturile încasate din vânzarea timbrului judiciar se vor folosi pentru buna funcţionare a judecătoriilor, tribunalelor, curţilor de apel, Curţii Supreme de Justiţie, a parchetelor de pe lângă aceste instanţe, laboratoarelor de expertiză criminalistică, pentru administrarea justiţiei prin organul de specialitate al administraţiei publice centrale, pentru realizarea de noi emisiuni ale timbrului judiciar, pentru achiziţionarea de publicaţii şi lucrări de specialitate din ţară şi din străinătate, de sisteme moderne de informatizare şi aparatură specifică, pentru acordarea de stimulente magistraţilor, asimilaţilor acestora şi celorlalte categorii de personal din cadrul instanţelor judecătoreşti, parchetelor, laboratoarelor de expertiză criminalistică şi Ministerului Justiţiei, pentru organizarea unor acţiuni cu caracter profesional sau social.
(2) De asemenea, din veniturile provenind din vânzarea timbrului judiciar se vor asigura sumele necesare pentru construirea şi cumpărarea de locuinţe de serviciu, precum şi pentru plata specialiştilor şi a colaboratorilor externi, care participă la elaborarea unor proiecte de coduri.
(3) Pentru stimulentele acordate din veniturile încasate din vânzarea timbrului judiciar nu se datorează contribuţia pentru asigurări sociale, contribuţia la Fondul pentru plata ajutorului de şomaj şi contribuţia pentru pensia suplimentară.
__________
Articolul a fost modificat prin art. unic O.G. nr. 10/1998.
- Alineatul (2) a fost modificat prin art. unic din O.G. nr. 10/1999, astfel cum a fost modificat prin Legea de aprobare nr. 781/2001.

Art. 9. - (1) Cererile pentru care se datorează timbru judiciar nu vor fi primite şi înregistrate, dacă nu sunt timbrate corespunzător.
(2) În cazul nerespectării dispoziţiilor prezentei ordonanţe, se va proceda conform prevederilor legale în vigoare referitoare la taxa de timbru.
Art. 10. - (1) În termen de 60 de zile de la publicarea în Monitorul Oficial al României a prezentei ordonanţe, Ministerul Justiţiei, cu avizul Ministerului Finanţelor, va emite norme metodologice de aplicare.
(2) Normele metodologice se publică în Monitorul Oficial al României.
Art. 11. - Prezenta ordonanţă intră în vigoare în termen de 90 de zile de la publicarea ei în Monitorul Oficial al României.

PRIM-MINISTRU
NICOLAE VÃCÃROIU

Contrasemneaza:
p. Ministrul justitiei,
Adrian Duta,
secretar de stat
Ministru de stat, ministrul finantelor,
Florin Georgescu

Bucureşti, 18 august 1995.
Nr. 32.