avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cat pot circula cu masina neinmatriculata
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cat pot circula cu masina neinmatriculata

Va salut,

Anul trecut in noiembrie, am cumpărat o masina, iar la fisc am luat-o pe la jumătatea lui ianuarie 2016, deci cele 30 de zile necesare inmatricularii, prevăzute in legislatie, au trecut.

Întrebarea mea este scurta, si la obiect. Pot circula in continuare cu masina ? Cum isi poate da seama politistul, daca ma opreste, ca masina este vândută si nu împrumutată ?

Mentionez ca pe talon nu este specificat nimic ca masina ar fi vândută. Singurul aspect de luat in seama ar fi ca am asigurare RCA in vederea inmatricularii.

Chiar si asa, sunt pasibil de o amenda ?

Va multumesc.
Cand veti ajunge cu actele la politie, politia aplica sanctiunea si nu RARul.
Iar la administratia fiscala veti obligat sa achitati si acolo amenda pentru depasirea termenului de 30 de zile
Daca politia va opreste in trafic si observa ca masina este a dumneavoastra va va retine talonul, ve-ti primi si amenda si atunci va trebui inmatriculata pe numele dumneavoastra. Nu va obliga legea sa o inmatriculati decat la fisc, daca nu circulati cu ea pe drumurile publice.Eu am avut un astfel de caz.Am inscris masina la fisc pt impozit si la cateva luni am imatriculat-o pe numele meu,deoarece nu am circulat cu ea in acest timp si as fi platit asigurare degeaba.Va asumati riscul de a plati amenda circuland cu ea fara sa fie inmatriculata pe numele dumneavoastra.
In caz ca va este retinul talonul,numerele ,aveti nevoie de un loc de parcare (de ex) e de belea . "Nu se poate" .
Atata timp cat nu sunt amenzi de circulatie e ok .
In rest se poate circula .
zimidavaconstruct a scris:

Daca politia va opreste in trafic si observa ca masina este a dumneavoastra va va retine talonul, ve-ti primi si amenda si atunci va trebui inmatriculata pe numele dumneavoastra. Nu va obliga legea sa o inmatriculati decat la fisc, daca nu circulati cu ea pe drumurile publice.Eu am avut un astfel de caz.Am inscris masina la fisc pt impozit si la cateva luni am imatriculat-o pe numele meu,deoarece nu am circulat cu ea in acest timp si as fi platit asigurare degeaba.Va asumati riscul de a plati amenda circuland cu ea fara sa fie inmatriculata pe numele dumneavoastra.


Perfect de acord cu dvs. Insa, cand sunt oprit in trafic, politistul va trebuie si sa probeze ca masina pe care o conduc este cumparata, prin contract de vanzare-cumparare si luata de mine la fisc, si nu imprumutata de la titularul din talon.

Ori, in situatia in care pe talon nu este completata rubrica "Instrainat catre.....", imi e foarte greu sa cred ca va putea sa demonstreze ca eu am cumparat masina.

Alte discuții în legătură

Valabilitate rca incheiata pe numele noului proprietar in cazul schimbarii proprietarului Pop Izabela Pop Izabela Dat fiind preturile prohibitive practicate de societatile de asigurari pentru proprietarii de autoturisme cu varsta sub 25 ani am decis sa transcriu masina pe ... (vezi toată discuția)
Pot circula cu masina daca pe talon nu este completata rubrica instrainat catre... la data...? tio_vali tio_vali buna ziua am si io o intrebare: am cumparat o masina luna trecuta, am facut toate actele, iar pe talon nu mi-a completat rubrica unde pune: instrainat catre... ... (vezi toată discuția)
Riscuri neinmatriculare masina imediat dupa cumparare jeoanesss jeoanesss Am o masina cumparata de ceva timp dar pentru ca nu-mi permit sa platesc timbrul de mediu, eu circul in continuare cu actele proprietarului, desi au trecut ... (vezi toată discuția)