Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu medical - zile acordate, calcul, plata ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu medical - zile acordate, calcul, plata contributii?

Buna ziua !

Va rog frumos sa imi spuneti:
1. - ce inseamna: Ore I.T.M. (FNUASS) ?
2. - ce inseamna: Ore I.T.M. (FS) ?
3. - este corect ca medicul sa treaca in Certificatul
de Concediu medical si
zilele de sambata si duminica ? .... odata ce
acestea nu sunt zile lucratoare ...
si nu sunt platite de angajator ?
Odata ce se procedeaza asa,
daca fereasca Dumnezeu ai mai multe boli
intr-un an si ai mai multe Concedii medicale,
ajungi mai repede la cele 90 de zile - de expertiza medicala !
4. - Daca esti in Concediu medical
incepand din 12.04.2016,
pana la sfarsitul lunii,
cat se trece ca numar de ore,
la 1. ? Dar la 2. ?
In functie de numarul de ore trecut la 1. si 2.,
cum se calculeaza banii cuveniti salariatului ? - este un mod de calcul ?
5. - Cat salariatul este in Concediul medical,
i se retin: CAS (F.S.), CAS (FNUASS), contributia la Somaj si Sanatate ?
6. - se modifica si Deducerea ? ... in functie de ce anume ?
oanaportar, utilizator
- ati precizat ca:
"Pentru indemnizatia de concediu medical, partea suportata de angajator , nu se retine CASS pentru angajat".

Am inteles bine ca
pentru indemnizatia de concediu medical
contributia de CASS nu este platita de angajat,
ci doar de angajator ?

Da, ati inteles destul de bine ... asa ceva este mentionat si in link-ul postat de mine.
3. - este corect ca medicul sa treaca in Certificatul
de Concediu medical si
zilele de sambata si duminica ? .... odata ce
acestea nu sunt zile lucratoare ...
si nu sunt platite de angajator ?
Odata ce se procedeaza asa,
daca fereasca Dumnezeu ai mai multe boli
intr-un an si ai mai multe Concedii medicale,
ajungi mai repede la cele 90 de zile - de expertiza medicala !

Certificatele medicale se elibereaza, conform legii, pe zile calendaristice. Dintre acestea, se platesc doar zilele lucratoare.

OUG nr. 158/2005:

ART. 10
(1) Baza de calcul a indemnizaţiilor prevăzute la art. 2 se determină ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe ţară lunar, pe baza cărora se calculează contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii.
....
(5) Din duratele de acordare a concediilor medicale, exprimate în zile calendaristice, se plătesc zilele lucrătoare.
(6) La stabilirea numărului de zile ce urmează a fi plătite se au în vedere prevederile legale cu privire la zilele de sărbătoare declarate nelucrătoare, precum şi cele referitoare la stabilirea programului de lucru, prevăzute prin contractele colective de muncă.

ART. 12
Indemnizaţia pentru incapacitate temporară de muncă se suportă după cum urmează:
A. de către angajator, din prima zi până în a 5-a zi de incapacitate temporară de muncă;
B. din bugetul Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate, începând cu:
a) ziua următoare celor suportate de angajator, conform lit. A, şi până la data încetării incapacităţii temporare de muncă a asiguratului sau a pensionării acestuia;

4. - Daca esti in Concediu medical
incepand din 12.04.2016,
pana la sfarsitul lunii,
cat se trece ca numar de ore,
la 1. ? Dar la 2. ?
In functie de numarul de ore trecut la 1. si 2.,
cum se calculeaza banii cuveniti salariatului ? - este un mod de calcul ?

Pentru un concediu medical inceput din 12.04.2016, primele 5 zile calendaristice sunt 12-16.04.2016, perioada in care sunt 4 zile lucratoare. Indemnizatia aferenta acestor 4 zile o suporta angajatorul din fondul de salarii propriu.
Perioada urmatoare 17-30.04.2016 cuprinde 10 zile lucratoare, suportate din FNUASS.

Indemnizatia pentru concedii medicale se calculeaza astfel:
- se aduna veniturile brute realizate in cele 6 luni anterioare (inclusiv indemnizatii CM)
- se aduna numarul de zile lucratoare din cele 6 luni in care a lucrat sau a avut CM (zilele lucratoare din luna, fara concedii fara plata, absente nemotivate)
- se calculeaza media zilnica prin impartirea total venituri / total zile (cu 2 zecimale)
- indemnizatia = media zilnica x nr.zile lucratoare incluse in perioada de pe certificatul medical x procentul stabilit in functie de codul de indemnizatie (le gasiti pe versoul certificatului)

Normele de aplicare a OUG nr. 158/2005:
ART. 74
Cuantumul indemnizaţiilor de asigurãri sociale de sãnãtate este egal cu produsul dintre media zilnicã şi procentele prevãzute de lege, multiplicat cu numãrul de zile lucrãtoare din concediul medical, astfel:
Ci = Mzbci x .... % x NZLCM,
în care:
- Ci = cuantumul indemnizaţiilor de asigurãri sociale de sãnãtate;
- Mzbci = media zilnicã a bazei de calcul al indemnizaţiilor de asigurãri sociale de sãnãtate;
- NZLCM = numãrul de zile lucrãtoare din concediul medical.

Exemplul nr. 2
──────────────────────────────────────────────────
luna 1 2 3 4 5 6
V 500 500 500 125+281 500 500
NZ 21 19 21 20*) 21 20
──────────────────────────────────────────────────
*) În luna a 4-a persoana a avut 15 zile de concediu medical pentru care a primit 281 lei reprezentând indemnizaţie de asigurãri sociale de sãnãtate, respectiv 5 zile pentru care s-a achitat contribuţia (125 lei).
în care:
NZ = numãrul de zile pentru care s-a achitat contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii, pe fiecare lunã din baza de calcul;
SUMĂ V = 5 x 500 lei + (125 lei + 281) lei = 2.906 lei;
NTZ = 21 + 19 + 21 + 20 + 21 + 20 = 122 de zile;
Mzbci = 2.906 lei : 122 = 23,8197 lei*);
.... % = 75% [conform art. 17 alin. (1) din OUG nr. 158/2005];
NZLCM = 22 de zile (concediu medical pe întreaga lunã);
Ci = Mzbci x .... % x NZLCM = 23,8197 lei x 75% x 22 = 393,0246 lei, rotunjit la 393 lei conform legii.

Pentru situatia dvs. calculul se face ca mai jos, pentru veniturile brute realizate in cele 6 luni anterioare lucrate integral de 1050 lei/luna. Puteti reface calculul cu venitul persoanei in cauza.

Calcul indemnizatie CM
6 luni anterioare venituri zile
TOTAL 6300 127

media zilnica = 6300 : 127 = 49.61
procent indemnizatie cod 01 = 75%
nr.zile lucratoare CM angajator = 4
nr.zile lucratoare CM din FNUASS = 10
indemnizatie CM angajator = 49,61 x 4 x 75% = 149
indemnizatie CM din FNUASS = 49,61 x 10 x 75% = 372

5. - Cat salariatul este in Concediul medical,
i se retin: CAS (F.S.), CAS (FNUASS), contributia la Somaj si Sanatate ?
6. - se modifica si Deducerea ? ... in functie de ce anume ?

Pe perioada de concediu medical nu se retine CAS si somaj, dar se retine CAS calculat ca 10,5% din valoarea fixa de 35% din salariul mediu brut pe economie (2681 lei), proportional cu numarul de zile lucratoare incluse in perioada de medical.

FLUTURAS aprilie 2016 exemplu de calcul cu salariul lunar de 1050 lei

Total zile lucratoare/luna = 21
Lucrat 7 zile = 1050/21 x 7 = 350
CM angajator 4 zile = 149
CM FNUASS 10 zile = 372
Venit Brut = 350 + 149 + 372 = 871
CAS = 350 x 10,5% + (2681 x 35%) x 10,5% x 14 /21 = 102
Somaj = 350 x 0,5% = 2
CASS = 350 x 5,5% = 19
Venit Net = 671 - 102 - 2 - 19 = 748

Deducere personala 0 pers.= 300
Venit baza calcul impozit = 748 - 300 = 448
Impozit = 448 x 16% = 72
Salariu net lunar = 748 - 72 = 676

Deducerea personala se calculeaza in functie de numarul de persoane declarate in intretinere si de venitul brut realizat lunar la locul de munca de baza.

[ link extern ]
Va multumesc foarte mult pentru ajutor !
Buna ziua,

CAS suportat de angajator cum se calculeaza ?