Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... masina radiata fiscal
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

masina radiata fiscal

buna ziua! as dori si eu o lamurire va rog. am luat de la cineva o masina, omul o tinea pe dreapta, am bagat ceva bani in ea, am aranjat-o. acum doresc sa circul cu ea, dar masina e scoasa din primarie. masina va ramane pe numele persoanei de la care am luat masina, ce acte trebuiesc facute ca sa pot circula, sau nu se poate circula cu masina aceasta? multumesc anticipat!
daca a fost declarat atunci de dansul ca masina va fi scoasa definiv sau dezmembrata, nush, ceva de genul..

Pe drumul public nu merge cu nush,ceva de genul...
Ca sa fiti in regula,dupa cum spune si legea,initial trebuie sa clarificati statutul vehiculului
Daca a fost radiat din evidenta fiscala,verificati inclusiv la politia rutiera sa nu fi fost radiat vehiculul
Daca vanzatorul a scos vehiculul din evidenta fiscala, daca a fost declarat atunci de dansul ca masina va fi scoasa definiv sau dezmembrata,ce document ati incheiat dv pentru achizitionare vehicul ?
Nu detineti nici certificat fiscal ,nici fisa de radiere auto
Atentie sporita cu talonul,daca este pe numele vanzatorului,in trafic exista posibilitatea sa aveti surprize neplacute,daca nu aveti procura sau contract de comodat
Daca ati facut itp-ul inseamna ca masina este in evidenta autoritatilor=RAR
De acea, interesati-va temeinic ce document a incheiat vanzatorul la notar