Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... noul cod penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

noul cod penal

intra sau nu in vigoare de la 1 sept?sau ce se intampla stie cineva ceva?
Pana la urma care este codul penal ramas in vigoare? Ati prezentat pe site noul cod penal 2009 aici: www.avocatnet.ro/UserFiles/a... .
ContSters44992, utilizator
La sfarsitul lui Iulie s-a facut 1 an de la publicarea in MO a (Noului) Cod Penal. Conform celor spuse in respectiva lege "În termen de 12 luni de la data publicării prezentului cod în Monitorul Oficial al României, Partea I, Guvernul va supune Parlamentului spre adoptare proiectul de lege pentru punerea în aplicare a Codului penal". Proiectul respectiv este in dezbatere pe pagina de internet a Ministerului Justitiei de cateva luni, dar in Parlament nu a ajuns. Macar intrarea in vigoare a precedentului Nou Cod Penal era amanata cu cateva zile inainte de "intrarea in vigoare".
Exista vreo "procedura" legislativa in aceasta situatie? Eu am senzatia ca aceasta ignoranta duce la "anularea" acelei legi... Poate gresesc...
Se pare ca guvernantii nostri, daca nu's impinsi de la spate de oarece foruri internationale nu se misca. Anul trecut erau "disperati" sa voteze codurile acum au uitat de ele.
Lulica, utilizator