Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Administrator sau asociat?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Administrator sau asociat?

Buna ziua,
Mi s-a propus sa fiu administratorul unei firme unde sunt 2 asociati: o persoana fizica si una juridica-unde administrator este aceeasi perosna fiozica.
1. Ce riscuri imi asum ca administrator?
O alta varianta ar fii aceea de a fi administrator si asociat cu 5% cu persoana juridica.
Care varianta este mai bine pentru mine?
Multumesc!
Buna ziua,
Cea mai buna varianta e cea mai buna dpdv financiar.
Drepturile si obligatiile administratorului se vor stabili prin Hot AGA sau/ si prin actul aditional de modificare a actului constitutiv.