Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... cand ma pot pensiona
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

cand ma pot pensiona

am o vechime de 24ani,11luni si 7 zile,am lucrat 20 de ani in conditii speciale si mi-sa acordat 10 ani de grupa,deci cumulat am 34ani 11 luni si 7 zile cotizati,cand ma pot pensiona pentru limita de varsta
am 20 de ani in specialitate,si 4 ani,11 luni si 7zile in conditii normale,deci imi lipsesc 23 de zile
Indepliniti conditia de stagiu.
La ceea ce aveti se adauga 10 ani stagiu aferent.
da,dar in lege spune 25 de ani efectiv
24 ani, 11luni si 7 zile + 10 ani stagiu aferent = 34 ani, 11 luni si 7 zile de stagiu
Acesta este stagiul total de cotizare pe care il aveti.
Este mai mare decat 25 ?
Carp Mircea, utilizator
am primit raspuns negativ nu ma incadrez pentru limita de carsta din cauza celor 23 de zile care i-mi lipsesc pana la completarea stagiului de 25 de ani cei 10 ani de stagiu aferent nu se calculeaz la vechime,ci numai la reducerea varstei de pensionare,intrebarea este pot plati contributia pentru o luna de zile pentru ca cei de la casa de pensii a mai.spun ca nu pot plati,si trebuie sa mai astept pana in 2026 cand ma pot pensiona deci nu mai beneficiez de cei 10 ani de reducere,