avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 645 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... caine violent
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

caine violent

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati sa rezolv o problema pe care o am cu "cainele blocului" in care locuiesc. M-am mutat de cateva luni la ultimul etaj al unui bloc cu 10 etaje. Intr-una din primele zile am hotarat sa cobor scarile pe jos, pentru a face putin sport. N-am apucat insa sa cobor decat doua etaje, pentru ca la etajul 8 am auzit un marait de caine. Mi-am dat seama ca am intrat pe "teritoriul lui" si m-am oprit. Nu m-am speriat foarte tare la inceput pentru ca in general nu mi-e frica de caini, dar in timp ce asteptam sa vina liftul cainele a inceput sa latre si s-a repezit spre mine sa ma muste. Din fericire exact in momentul acela am intrat in lift. De atunci n-am mai folosit scarile. M-am mai intalnit cu cainele la intrarea in bloc, dar acolo nu era violent.
Problema adevarata a inceput luni seara (acum 2 zile) cand circulatia liftului blocului a fost intrerupta pentru reparatii timp de o saptamana. Astfel ca, de doua zile stau cate o jumatate de ora pana reusesc sa cobor scarile, adica pana se trezeste vreun vecin care-l hraneste pe Vasile (acesta este numele cainelui) si il tine pana trec de el. Am ajuns sa intarzii la serviciu din cauza lui. Am intrebat vecinii al cui este si nimeni nu-si asuma responsabilitatea.
Am sunat si am scris la Administratia pentru Supravegherea Cainilor fara Stapan dar mi-au raspuns ca nu ma pot ajuta cu nimic.
In cazul acesta, ce e de facut? Care sunt pasii legali pentru a scapa de acest caine?
Multumesc anticipat pentru ajutor!
Cu stima, Madalina Tanase.
Ptr edx.In mesajul meu nu am facut precizari privitoare la rasa ,tocmai si din cauza ca titularul temei a precizat ca in discutie este un exemplar comunitar.In raport de tema,care apreciati ca este relevanta ca a-ti postat ca sunteti detinator de caini lupi din aceia din padure ?sau ciobanesti ...sunteti proprietar ce Dumnezeu,aduceti ofensa bietelor necuvantatoare
Relevanta era data de talia acestor animale - asa ca stiu cat de agresivi pot sa fie in anumite conditii. Doar atat. Dar, repet, nu ii iau la bloc, stau frumos la curte.
Dupa ce am facut un atac de panica azi-dimineata in timpul "confruntarii" cu Vasile, spre seara m-am mai calmat. Am incercat tot ce se putea, am stat de vorba cu administratora blocului care sta in blocul vecin dar nu ma poate ajuta cu nimic. Si ei ii este frica de Vasile, ba chiar a fost muscata mai demult de el.
Se pare ca civilizatia la care visam este mult prea departe de noi. Recunosc ca sunt neputincioasa.
Nu mi-au mai ramas decat 2 zile pana se termina reparatiile liftului, asa ca o sa mai trezesc vecinii de cate ori ma intalnesc cu animalul. Apoi nu-mi ramane decat sa-mi caut alta gazda. Si acum stiu cu siguranta ce criteriu o sa adaug la alegerea ei.
Cat despre partea cu imprietenirea, marturisesc ca nu accept varianta asta. Ar insemna sa ingros randurile celor care au facut intreaga situatie posibila. Si n-as rezolva deloc problema in ansamblu, pentru ca Vasile va continua sa fie agresiv cu strainii.
Oricum, ma bucur ca am gasit aici un sprijin si va multumesc pentru sfaturi!
O seara buna!
Ce-i domnilor panarama asta tiganeasca cu cainii in bloc? Unde suntem?!! Si de ce sa se imprieteneasca cu un animal care o ataca? Adica au ajuns cainii sa ne conduca pe noi oamenii?
Stiu cu ce va confruntati cu ASPA, am trecut si eu prin asta. Legea nu e buna, sper ca in scurt timp sa fie schimbata.
Castrarea nu inseamna scoaterea dintilor si ei tot musca.
N-o sa asteptam acuma sute de ani pina n-or mai face cainii pui ca sa traim in liniste si siguranta.
Fara acte la apt. n-o sa puteti face reclamatii legale deci rezolvati asta.
Apoi faceti o reclamatie la sanepid, cainii sunt focar de infectie in bloc.
Nu stiu daca politia de proximitate nu s-ar putea ocupa de asta, cred ca da. Va impiedica sa beneficiati de spatiu in conditii normale. Intrebati si pe politistul de proximitate.
Succes!
Sigur politia de proximitate nu se implica,mai ales daca apare un reprezentant al sustinatorilor patrupedului.Exista situatii in care patrupezii sunt ridicati de autoritatea primariei si la interval scurt,reapar .mai agresivi .Pe langa respectarea si aplicare unitara a prevederilor L230+HG 1588,trebuiesc implementantate norme de bun simt .poate asa vor dispare inclusiv cotetele de gaini si de porci care mai exista pe la anumite blocuri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vecini murdari mihaidavid mihaidavid buna ziua!! am o problema.. stau la parter iar vecinii din fata noastra au strans in spatele blocului la 6-7 m de bucatarii 5 caini care miros ingrozitor si ... (vezi toată discuția)
Buna! am urmatoarea problema: am 1-2 vecini care au 'adoptat' ... snowflake59 snowflake59 Buna! Am urmatoarea problema: am 1-2 vecini care au \'adoptat\' (am inteles ca ar fi inregistrati pe numele lor) 2 caini, unul de talie medie si unul de talie ... (vezi toată discuția)
Vecin impotriva cainilor- urgent! veronik veronik ce se poate face in romania legal impotriva hingherilor si cum combatem un vecin care uraste si cainii dar chiar si vrabiile?? locuiesti la bloc si nu poti lua ... (vezi toată discuția)