Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Furt identitate
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Furt identitate

Buna ziua, vreau sa intreb cum se pedepseste un furt de identitate: copiere poza de pe un site public de socializare si folosierea acesteia la deschiderea unui cont fals de matrimoniale pentru conversatii in numele persoanei respective.

Va multumesc
fotbalistul a scris:

Din moment ce puneti ceva pe internet nu va mai apartine.
Trebuie sa tineti minte ca toate datele, informatiile, pozele, personale ce le puneti pe internet, le puneti in cunostinta de cauza si nu va apartin. Toate acestea devin publice din momentul in care parasesc dispozitivul dvs. si pot fi folosite de oricine.

Intre "accesibil public" si "public conform legii" este o mare diferenta.
Informatiile accesibile public nu devin automat publice conform legii si deci nu pot fi preluate liber si republicate.
Fotografia proprie este o informatie personala privata si puteti cf. legii sa va opuneti prelucrarii acesteia de catre operator.
In caz ca nu stiati dar absolut toate siturile au in agrementul de utilizare un paragraf ce specifica explicit ca orice puneti pe acel site devine public si dumneavoasta renuntati la orice drept asupra lor. Unele chiar declara ca tot ce postati devine proprietatea lor si pot face orice vreau cu el.
Asa ca singurul lucru pe care OP il poate face e sa ceara inchiderea acelui cont de matrimoniale deoarece in Romania nu exista o lege clara imptriva impersonarii in mediu online.

ContSters363550, utilizator
Nu, nu devine public, ci devine privat (proprietatea firmei, nu a utilizatorilor). Plus ca nimeni nu poate da ceea ce de fapt n-are, adica fotografii pentru care nu are drepturi de autor.

Ar putea fi fapta penala in cazul urmator: faptasul escrocheaza lumea sau ii da adresa ei si spune "mi-ar place foarte mult sa fiu violata de tine!"
tgeorgescu, utilizator
Internetul nu este ceva privat. Internetul este si va fi public.
Daca veti citi acele texte lungi cand faceti un cont pe undeva, veti vedea ca va dati acordul ca datele, informatii dvs., pot fi folosite in orice scop considera "firma" ca e bine.
Daca firma considera ca e bine sa isi faca share la date intre ea si google, pe motiv ca asa va va aduce o experienta mai buna, nu aveti ce face decat sa va inchideti contul sau sa nu va faceti unul.
Daca dati pe google cautare dupa numele vreunui prieten/prietena, aveti sanse foarte mari sa dati peste poze sau informatii despre acea persoana.
Oricine poate lua o poza de pe google si o poate folosi cum vrea pentru ca este public.
Asa ca eu, daca imi fac cont pe FB si imi pun o poza, poza aia devine publica prin intermediul FB.
Porniti de la o premiza falsa. Faptul ca un articol este publicat intr-un ziar sau chiar pe internet nu inseamna ca tot omul are dreptul de a-l reproduce. Articolul respectiv este publicat, dar este protejat de drepturile de autor. Asa si cu fotografiile, problema e ca nu se aplica dreptul.