Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am luat teapa cu un furnizor de piese auto de pe OLX
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am luat teapa cu un furnizor de piese auto de pe OLX

Am comandat la el o -panglica spirala ptr air bag la un Megane 2 , tipul mi-a spus ca a trimis-o NOUA si cu garantie in cutie , se cam eschiva la raspuns la mobil azi dimineata , pe motiv ca se hodinea baietu -asta pina am luat pachetul -fara verificare , astia de la FAN CURIER asa fac , trebuia sa-mi dau seama ca ceva e "putred" ...Dupa ce-am luat pachetul si am vazut ca este SECONDHAND-adica un gunoi piesa l-am sunat de mai multe ori si nu mi-a raspuns . Abia in seara asta cand i-am trimis mesaj si i-am spus ca s-ar putea sa aiba probleme ,a inceput sa se scuze -Astia nu trebuie sa mai existe pe OLX cu minciuni din acestea , caci o sa mai tepuiaska si pe altii . Va rog , bagatii pe BLACK LIST pe escroci de genul acesta. Daca tepuiesk cativa pe saptamina de 50 de euro , s-au scos . De flakaul asta , o sa am eu grija . Cu Respekt .
gi-jane2, moderator
Mai este un aspect care trebuie avut in vedere: in momentul in care tu vrei un produs NOU, cu garantie, si-l cumperi de la un gigel de pe matrimoniale.ro sau olx...ca tot pe-acolo e...pentru simplul motiv ca este muuuult mai ieftin, e imposibil sa nu-ti pui intrebarea daca nu cumva e furat. De altfel s-ar putea ca politia, in eventualitatea unei plangeri, sa va acuze tot pe dvs ca aveati intentia de a cumpara bunuri vadit furate (ca sa scape de plangere, ca doar e Romania) Si adevarul nu e chiar departe, pentru ca nu poti face acte de comert fara sa fii inregistrat la fisc. Din start se comite o ilegalitate iar cumparatorul e si el constient de ea. Vrei o piesa noua, platesti pretul corect in magazinele autorizate. Iei teapa, cam taci, inghiti si inveti sa nu mai faci a doua oara.
Toata lumea stie ca in lipsa unui mecanism gen paypal de verificare si garantare a tranzactiilor, orice e posibil iar riscul e foarte mare.