Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Regimul matrimonial al separatiei bunurilor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Regimul matrimonial al separatiei bunurilor

Buna ziua,
Am cateva intrebari despre regimul matrimonial al separatiei bunurilor:

1. Ce se intampla cu bunurile imobile achizitionate prin credit bancar inainte de inceperea casatoriei, si platite partial inainte, si partial in timpul casatoriei?
Are celalt sot un drept de creanta egal cu jumate din totalul ratelor platite impreuna, cum este cazul in regimul comunitatii?

2. Locuinta familiei: are celalt sot dreptul de a marca drept locuinta faimiliei un bun propriu achizitionat inainte de casatorie de un sot?
Practic impiedicandul pe sotul proprietar exclusiv sa instraineze bunul propriu?

3. Poate sotul proprietar exclusiv al unui bun imobil dobandit inainte de casatorie sa-l vanda fara acordul celuilalt sot?

4. Poate unul dintre soti sa cumpere un imobil nou in timpul casatoriei fara acordul celuilalt (evident din surse proprii), si acel bun sa fie bun propriu al lui (conform regimului matrimonial)?

4. Care este modul practic prin care un cuplu alege sa se casatoreasca cu acest regim al separatiei bunurilor? Care sunt pasii ce trebuie urmati?
Pasul 1: se duc impreuna la notar inainte de incheierea casatoriei pentru a face inventarul bunurilor imobile (adica masini, bijuterii, etc). De aici inteleg ca bunurile imobile nu necesita inventar?
Pasul 2: se duc impreuna la starea civila si cer sa li se dea un template de contract de casatorie folosit pentru regimul separatiei bunurilor? Prin ce e diferit acest template de un contract de casatorie obisnuit?

Banuiesc ca e absurd ca sotii sa citeasca in detaliu contractul de casatorie la starea civila atunci cu invitatii de fatza, si eventual sa aiba retineri in a-l semna atunci pe loc :)

Multumesc,
Am inteles, multumesc pentru raspuns.