Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... adeverinta conform ord.50/1990
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

adeverinta conform ord.50/1990

Am lucrat in mediu radioactiv incepind cu 14.04.1988 pina 30.05.1992. in respectiva perioada am fost incadrata in gr.I. Mi s-a eliberat adeverinta de la intreprindere in 2010 in care se specifica ca incadrarea s-a facut conf. pct.93 din anexa 1 a ord.50 si a deciziei CA nr.___. De la Casa Pensii mi s-a raspuns ca nu-mi valorifica adev. pt.ca nu exista pct. respectiv in anexa 1 la ord.50. Specific ca locul meu de m-ca se regaseste la pct.17 din ord 125/1990. Acolo scrie ca Unitatile Nucleare de gr.III si IV se incadreaza in gr.I. Ele se mai regasesc si in anexa 2 pct.2 a legii 263/2010. Va rog sa ma ajutati cum pot contesta la Casa de Pensii sau sa justific modul de incadrare in gr.I. Exista alta anexa 1 a ord.50?
Deciziile de pensie emise de casele teritoriale de pensii şi de casele de pensii sectoriale pot fi contestate, în termen de 30 de zile de la comunicare, la Comisia Centrală de Contestaţii din cadrul Casei Naţionale de Pensii Publice. (in acest sens, art.149 alin.1 din Legea 263/2010)
Probabil nu ati depus si decizia de nominalizare ca beneficiar de loc de munca incadrat in grupa de munca sau formularea de incadrare in grupa de munca nu contine toate elementele utile.
Decizia CA de care amintiti, probabil ca doar stabileste aplicarea ordinului pentru locurile de munca, nu nominalizeaza lucratori pe locuri de munca incadrate in grupa de munca, prevazute in ordin. Depinde si de data deciziei CA, care trebuie sa fie ulterioara datei de 31.08.1994, in conditiile in care initial, activitatea a fost incadrata in grupa a 2-a de munca.
In subsolul deciziei de respeingere, in afara textului tipografiat se regasesc si completari scrise de mana. Acolo poate fi motivul respingerii, detaliat.
Contestatia la decizie se depune la CJP cu nr. de inregistrare/ data. Se poate trimite prin posta cu confirmare de primire.
Dupa primirea raspunsului la contestatie puteti deschide actiune in instanta, dupa caz.
In raspuns mi se comunica ca activitatea se regaseste la poz 92,anexa2 din ord. 50 in forma initiala. Poate era mai corect la poz.91 in in forma initia.In adeverinta se mai face referire si la Ord. 125,poz. 17,anexa 1. Decizia este emisa in data de 13.12.1990.In aceasta situatie cum pot face contestatia? Va multumesc.
Contestati decizia de pensionare pe care ati primit-o invocand faptul ca nu s-a luat in considerare grupa de munca.
Sesizati apoi firma pentru obtinerea unei noi adeverinte care sa mentioneze ord. nr. 50 completat in 1994.
Nu este nimic acolo.