avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 654 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Decl 010 asoc. propr. Impozit pe Profit
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Decl 010 asoc. propr. Impozit pe Profit

Asociatiile de Proprietari care nu realizeaza niciun venit de natura economica (chirie spatii sau alte activitati) aveau obligatie sa depuna 010 in ianuarie 2016 in care sa se declarare cu impozit pe profit, iar in februarie sa depuna D 101 cu o venituri si 0 cheltuieli?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: agherghina , utilizator 15:39, 2 Februarie 2017
Am fost la ANAF, am depus 010 cu 1 ianuarie 2016, am primit avertisment pentru ca asociatiile nu au avut alte probleme.
Am primit confirmare de la cineva care a depus la ANAF formularul
s-a completat luare in evidenta incepand cu 1 ianuarie 2016 si s-a inregistrat fara amenda, slava Domnului.
Declaratia 101 se poate transmite si se valideaza chiar daca nu s-a inregistrat D010 cu mentiunea de luare in evidenta platitor de impozit pe profit.
Vom vedea ce se intapla mai departe, la Constanta nu mai primesc 010 la ghiseu (au primit intamplator pe 31 ianuarie 2017) doar pentru cateva asociatii de proprietari.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratie asociatii de proprietari? FeliciaVincze FeliciaVincze Buna ziua, La o Asociatie de proprietari care nu are profit deloc, se depune D101? Eu am depus doar D010 la infiintare. Dar acum am citit urmatoarele: ... (vezi toată discuția)
Declaratia 101 asociatie de proprietari corneliacr corneliacr Buna ziua...o asociatie de proprietari trebuie sa depuna declaratia 101 pentru anul 2016? Un cenzor mi-a spus ca este primul an in care trebuie facut acest ... (vezi toată discuția)
Declaratia 101 StRotaru StRotaru Este adevarat ca , incepand cu anul 2017, Asociatiile de Proprietari trebuie sa depuna Declaratia 101, inclusiv in situatia in care realizeaza numai venituri ... (vezi toată discuția)