Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Decl 010 asoc. propr. Impozit pe Profit
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Decl 010 asoc. propr. Impozit pe Profit

Asociatiile de Proprietari care nu realizeaza niciun venit de natura economica (chirie spatii sau alte activitati) aveau obligatie sa depuna 010 in ianuarie 2016 in care sa se declarare cu impozit pe profit, iar in februarie sa depuna D 101 cu o venituri si 0 cheltuieli?
Va multumesc.
Am fost la ANAF, am depus 010 cu 1 ianuarie 2016, am primit avertisment pentru ca asociatiile nu au avut alte probleme.
Am primit confirmare de la cineva care a depus la ANAF formularul
s-a completat luare in evidenta incepand cu 1 ianuarie 2016 si s-a inregistrat fara amenda, slava Domnului.
Declaratia 101 se poate transmite si se valideaza chiar daca nu s-a inregistrat D010 cu mentiunea de luare in evidenta platitor de impozit pe profit.
Vom vedea ce se intapla mai departe, la Constanta nu mai primesc 010 la ghiseu (au primit intamplator pe 31 ianuarie 2017) doar pentru cateva asociatii de proprietari.