Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Caractere romanesti in imputernicire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Caractere romanesti in imputernicire

S-a facut o imputernicire de catre copii catre unul din parinti pentru vanzarea unui teren. Imputernicirea s-a facut in afara tarii.

La o citire mai atenta a acesteia am observat ca din numele copiilor dar si a celui imputernicit, lipsesc caracterele romanesti (mai exact "sh" a fost inlocuit cu "s"). Datele din buletin si celelalte sunt corecte.

In aceasta situatie, imputernicirea poate fi folosita deplin?
AVLIL a scris:

Mare diferenta in azul in care exista o litera in loc de alta, e normal sa fie tevatura!
Dar in cazul asta literele sunt cele care trebuie, doar ca scrierea e diferita!
E ca si cum ma duc in China si fac un document, poate procura si in tara imi comenteaza careva ca nu e cu litere romanesti!!! :stunned:
Ala din Frata isi cumpara wordu' avand... caractere romanesti??
Cati notari au caracterele frantuzesti??

Asa, daca ma sunai si pe mine, si eu iti spuneam la fel, ca imi pare ciudat sa ma sune cineva cu asa ceva, inseamna ca pana si el crede ca e o problema, asa ca ma feresc.
In plus, depinde cum punem problema, daca spun ca in loc de ş e s, evident ca telefonic poate parea ca sunt doua litere diferite.
In fapt insa, daca mergeti la un notar si-i spuneti ca aveti o vanyare cu procura, dupa ce v-au inregistrat cererea nu vad sa va mai refuze... Ca stiu ca n-ar avea temei!
Repet nu vad sa fie o litera in loc de alta daca tot documentul e scris fara diacritice. Vad numai ca e scris cu alt tip de caractere, atata tot.
Era curios de intrebat temeiul juridic...

Stimata doamna avocat!
Utilizatorul a spus foarte clar si in limba neaosa romana ! S-a scris cu sh in loc de s ! Ce tot divagam cu diacritice si mai stiu eu ce ?! Chinezisme si tiganisme? Este in alta limba se face traducere legalizata!
Temeiul juridic este urmatorul:art.50 din legea notarilor publici privind identificarea persoanelor in vederea autentificarii actelor notariale!!!B-)
MIHAI GRIGORE, Avocat
MIHAI GRIGORE a scris:

AVLIL a scris:

Mare diferenta in azul in care exista o litera in loc de alta, e normal sa fie tevatura!
Dar in cazul asta literele sunt cele care trebuie, doar ca scrierea e diferita!
E ca si cum ma duc in China si fac un document, poate procura si in tara imi comenteaza careva ca nu e cu litere romanesti!!! :stunned:
Ala din Frata isi cumpara wordu' avand... caractere romanesti??
Cati notari au caracterele frantuzesti??

Asa, daca ma sunai si pe mine, si eu iti spuneam la fel, ca imi pare ciudat sa ma sune cineva cu asa ceva, inseamna ca pana si el crede ca e o problema, asa ca ma feresc.
In plus, depinde cum punem problema, daca spun ca in loc de ş e s, evident ca telefonic poate parea ca sunt doua litere diferite.
In fapt insa, daca mergeti la un notar si-i spuneti ca aveti o vanyare cu procura, dupa ce v-au inregistrat cererea nu vad sa va mai refuze... Ca stiu ca n-ar avea temei!
Repet nu vad sa fie o litera in loc de alta daca tot documentul e scris fara diacritice. Vad numai ca e scris cu alt tip de caractere, atata tot.
Era curios de intrebat temeiul juridic...

Stimata doamna avocat!
Utilizatorul a spus foarte clar si in limba neaosa romana ! S-a scris cu sh in loc de s ! Ce tot divagam cu diacritice si mai stiu eu ce ?! Chinezisme si tiganisme? Este in alta limba se face traducere legalizata!
Temeiul juridic este urmatorul:art.50 din legea notarilor publici privind identificarea persoanelor in vederea autentificarii actelor notariale!!!B-)

Sa nu uitam ca identificarea se face nu doar dupa nume, ci si dupa CNP, seria si numarul actului de identitate...

Pana la urma, nici Papa nu este el chiar atat de catolic, necum un notar public.

:duh:
domnu' avocat, daca ati fi citit cu atentie postul initial, ati fi observat ca e exact pe dos: in loc de sh (adica s cu virgula) s-a scris s!
Cum ramane cu limba neaosa romaneasca?
ContSters56778, utilizator
De gasit, e imposibil sa nu gasiti nu unul, ci chiar mai multi notari care vor autentifica actul, mai ales ca mandatarul este parintele proprietarului, din cate am inteles.
Pana la urma, ce se poate invoca, vreodata? ca nu adevaratul proprietar, cel inscris in cartea funciara, a dat procura pentru vanzare?:)
Putin probabil, pentru ca mandatarul este identificat prin CNP, nr. si serie act de identitate, adresa, si o astfel de actiune ar fi sortita esecului.
Ca mandatarul, emitentul procurii, este unul si acelasi cu proprietarul tabular, se poate demonstra prin compararea datelor de identificare din actul de dobandire al imobilului cu datele de identificare din procura.
Acum...cat timp mandatarul mai are un pasaport romanesc este in regula cu identificarea, pentru ca are CNP...dar actele straine de identitate nu au toate CNP, au fel de fel de alte coduri...in acest caz insa, s-a precizat ca exista in procura CNP-ul mandantului.

Am intalnit destule cazuri in care in CF numele proprietarului aparea diferit cu o litera de numele din actul de identitate - dar nimeni nu a facut o problema din asta, pur si simplu s-a mentionat in cuprinsul actului ca "Ioan" declara ca este unul si acelasi cu "Ion" sau "Elisaveta" este totuna cu Elisabeta sau alte asemenea. Am avut chiar un "Mihaii" din actul de identitate unul si acelasi cu "Mihai" din CF:))

Acum, sa fim seriosi, ca nici extrasele de autentificare nu sunt intotdeauna scrise cu diacritice, asa ca lipsa unei virgulite s-ar putea sa nici nu se observe!
themis a scris:

MIHAI GRIGORE a scris:

AVLIL a scris:

Mare diferenta in azul in care exista o litera in loc de alta, e normal sa fie tevatura!
Dar in cazul asta literele sunt cele care trebuie, doar ca scrierea e diferita!
E ca si cum ma duc in China si fac un document, poate procura si in tara imi comenteaza careva ca nu e cu litere romanesti!!! :stunned:
Ala din Frata isi cumpara wordu\' avand... caractere romanesti??
Cati notari au caracterele frantuzesti??

Asa, daca ma sunai si pe mine, si eu iti spuneam la fel, ca imi pare ciudat sa ma sune cineva cu asa ceva, inseamna ca pana si el crede ca e o problema, asa ca ma feresc.
In plus, depinde cum punem problema, daca spun ca in loc de ş e s, evident ca telefonic poate parea ca sunt doua litere diferite.
In fapt insa, daca mergeti la un notar si-i spuneti ca aveti o vanyare cu procura, dupa ce v-au inregistrat cererea nu vad sa va mai refuze... Ca stiu ca n-ar avea temei!
Repet nu vad sa fie o litera in loc de alta daca tot documentul e scris fara diacritice. Vad numai ca e scris cu alt tip de caractere, atata tot.
Era curios de intrebat temeiul juridic...

Stimata doamna avocat!
Utilizatorul a spus foarte clar si in limba neaosa romana ! S-a scris cu sh in loc de s ! Ce tot divagam cu diacritice si mai stiu eu ce ?! Chinezisme si tiganisme? Este in alta limba se face traducere legalizata!
Temeiul juridic este urmatorul:art.50 din legea notarilor publici privind identificarea persoanelor in vederea autentificarii actelor notariale!!!B-)

Sa nu uitam ca identificarea se face nu doar dupa nume, ci si dupa CNP, seria si numarul actului de identitate...

Pana la urma, nici Papa nu este el chiar atat de catolic, necum un notar public.

:duh:

Si eu sunt de aceeasi parere, daca e clar stabilit ca e vorba de aceeasi persoana nu ntrebuie sa fie probleme.
Pana la urma nu e vorba decat de o eroare materiala si nu de o eroare asupra persoanei.

avocat Claudiu Lascoschi