Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... STAGIATURA AVOCAT
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

STAGIATURA AVOCAT

Ce faci daca iei examenul de admitere in barou si nu gasesti un avocat sa te ia in "custodie" fara bani !!!!
eu cred ca domnul Alin are dreptate...si ai mai primit un raspuns foarte dragut mai jos despre placerea de a te afla in tribunal, de a pleda, de a incerca sa fi cel mai bun.
Eu sunt abia in anul 3 de facultate, dar inca de la inceput asta m-a atras cel mai mult : profesia de avocat.
Parerea mea e ca nu prea esti hotarata ca vrei asta. Pentru ca daca vrei, lupti si muti muntii din loc pentru a-ti atinge visul. Eu zic sa nu mai dai vina pe altii, sa subliniezi defectele anumitor oameni...pentru ca nu avocatii sunt de partea pecuniara a vietii, ci oamenii in general, adica noi toti.
Eu m-am facut remarcata in facultate, si nu e putin lucru ca toti profesorii sa iti cunoasca numele, intre atatea sute de studenti. Eu sunt convinsa ca voi gasi un avocat bun cu care sa fac stagiatura si fara bani ! Si asta asa ar trebui sa gandesti si tu! La mine in judet sunt inscrisi aproape 2000 de avocati ! si situatia se repeta in mod proportional la fiecare judet ! ce te face sa crezi ca din 1500-2000 de avocati nu vei gasi si tu 1 care sa te invete meserie timp de 2 ani? fii serioasa, trebuie sa vrei, sa cauti, si mai presus de toate trebuie sa muncesti, sa te depasesti ca peste 2 ani sa fii pe picioarele tale !
multa bafta ! felicitari daca ai luat examenul la Barou! sau bafta daca urmeaza sa il dai....
numai bine
sti cum se zice.....trebuie sa pleci de jos daca vrei sa ajungi in varf.
cateodata e bine sa te plmbi si dupa maestru, daca esti destul de interesata vei reusi sa "furi meseria".
Florentin Grecu a scris:

sti cum se zice.....trebuie sa pleci de jos daca vrei sa ajungi in varf.
cateodata e bine sa te plmbi si dupa maestru, daca esti destul de interesata vei reusi sa "furi meseria".

Corect....depinde cat de mult iti doresti sa profesezi .....
cam asa stau lucrurile...una din doua: ori te chinui sa te catari intrun copac stufos si cu oricate crengi tepoase poate avea , ori te urci pe o ghinda si astepti sa creasca copacul...:)
mariussco a scris:

cam asa stau lucrurile...una din doua: ori te chinui sa te catari intrun copac stufos si cu oricate crengi tepoase poate avea , ori te urci pe o ghinda si astepti sa creasca copacul...:)

=D>=D>=D>=D>=D>=D>Corect.....foarte interesant ceea ce spuneti!!!