Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Adapost improvizat de caini la mine in curte
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Adapost improvizat de caini la mine in curte

Buna ziua. Sunt o iubitoare de caini ,am strans de pe strazile din sat mai multi caini I, peste 50. In urma unor reclamati" anonime" , am primit inspectie DSV . pt ca m-au gasit cu 8 caini fara microchip, mau amendat .si mi au DAT termen 5 zile sa au microcipez.
In plus au scrie in alt proces verbal, pe care m-au pus sa al semnez. Dar nu au vrut sa imi dea o copie. Acolo au scrie ca nu am conditiile impulse de lege si ca am termen 30 zile sa renovez tot.
Eu nu am bani nici macar sa platesc amenda.
Aveti dreptate.
Nu toti cainii musca si nu se moare din asta decat daca ai ghinionul sa te afli la momentul nepotrivit in locul nepotrivit.
Vezi cazul japonezului si cel al copilului din parcul Tei care ne-au adus in atentia planetara.
Ce-i drept, aia erau liberi si nu ingraditi.
Dar erau maidanezi.

Daca doamna nu are bani ptr amenda de unde va avea pentru ingrijirea atator caini, microcipare, hrana, nu mai vorbesc de vaccinuri sau vaccine, vorba unei persoane euro-publice.
Eu imi permit sa opinez aici, in cunostinta de cauza. Oamenii care strang atatea animale, o fac din mila. Unii fac si greseli (mai mari sau mai mici). Intentiile sunt bune, laudabile dar uneori, rezultatil nu e pe masura. Sunt sigura ca doamna se chinuie mult sa hraneasca atatea guri. Poate mai primeste si ceva ajutor- mancare. ma refer. Nu m-as arunca sa blamez pe nimeni. Nu e usor sa faci asa ceva cand mai si iubesti animalele. Poate mai degraba ar fi bine sa primeasca un pic de ajutor decat cuvinte grele sau goale.
Va inteleg punctul de vedere, si eu am avut un pet care din pacate a murit dupa 8 ani, dar in opinia mea aici nu este vorba de mila, mie mi-e mila de animalele alea in ce conditii sunt tinute. Daca nu este PFA sau vreun ONG o persoana fizica nu ar trebui sa aiba legal dreptul la mai mult de 4-5 caini. Dar fiecare cu opinia lui.
Avnd in vedere situatia dramatica din Romania, e greu sa limitezi numarul Dar aveti dreptate. Eu l-as limita chiar la 3. Eu, cu 3, abia fac fata ... nu e usor sa0i tii sanatosi si cu mancare buna, nisip, etc. Resuerii sunt, insa, coplesiti de nenorocirile pe care le intalnesc tot timpul pe strada, pui abandonati, animale lovite de masini, etc. Este foarte-foarte greu. Iti pierzi usor uzul ratiunii ...
Daca dvs cu 3 abia faceti fata, si sunt convins ca au conditii foarte bune si aveti resurse suficiente, ce va face initiatorul topicului in conditiile in care nu are bani de microcipuri , de amenda nu mai vorbim!