Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Coplatitor credit Prima casa
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Coplatitor credit Prima casa

Ce cai de atac am daca ma duc in instanta ca sa pot iesi de pe un contract de garantare de prima casa unde figurez ca si coplatitor, mentionez ca in momentul semnarii actului functionarul bancar nu a spus nimic, doar titularul de credit a vorbit si a spus numai minciuni precum ca sunt legat doar 3 ani si nu 30. #-o
Robert19 a scris:

doar titularul de credit a vorbit si a spus numai minciuni

Cand ati semnat nu ati citit contractul? De obicei asa se procedeaza!
In plus, cand te pui garant la un credit indiferent de suma te informezi ce implicatii exista!!
Creditul putea sa fie si de 1 leu.
Este o vorba batraneasca "nu te legi la cap daca nu te doare!".

Nu aveti nicio sansa sa iesiti din contract prin instanta, trebuie sa discutati amiabil cu titularul de contract sa gaseasca alt coplatitor sau alt coplatitor, sot, parinte, frate, etc.
In cazul in care ramane restant 2 luni banca se va indrepta si impotriva coplatitorului.

Sunteti doar coplatitor fara a fi si coproprietar?
Nu aveti sanse sa anulati contractul de garantie,din pacate, sunteti bun de plata daca nu plateste debitorul, aveti insa posbilitatea sa va regresati impotriva debitorului ptr.sumele platite in calitate de garant/coplatitor.
sunt doar coplatitor, da aveti dreptate in privinta citirii actului... trebuia sal fi citit.. eu am mers pe increderea titularului de contract si ce a spus acea persoana ca e vorba de 3 ani iar functionarul bancar nu a comentat nimic a tacut din gura.
Se pare ca nu ati reusit pana in prezent sa il convingeti pe cel pe care l-ati garantat.
www.avocatnet.ro/content/for...

Titularul este o ruda sau un prieten, coleg de serviciu?

Ce v-a raspuns in ultimii 3-4 ani titularul care v-a "vrajit" cand ii solicitati sa isi caute alt co-platitor?

Ideea este ca in cazul in care veti ajunge sa dati cu subsemnatul pe la banca va puteti indrepta impotriva titularului prin actiune in instanta, asa cum v-a indicat @danpopescu2011. Dar pana ajungeti in instanta veti fi pus in situatia in care banca sa va puna proprire pe conturi si sa va execute silit intrucat banca se indreapta ptr recuperarea creditului atat impotriva titularului cat si a coplatitorului.

Iar daca titularului ii poate lua doar boii de la bicicleta veti plati dvs ptr ca nu ati citit ce ati semnat.
inca o intrebare ce se intampla daca eu raman fara loc de munca?
poate banca sai impuna titularului de contract sasi gaseasca pe altcineva?