Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... uzucapiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

uzucapiune

socrul meu locuieste in bucuresti intro casa de stat fara propietar locuieste cam de 17 ani si nu are acte de propietate precizez ca are gaze pe numele lui lumina apa si telefon are si buletin la acea adresa are cerere la primarie pentru o locuinta sociala din 95 dar nu se intampla nimic cum ar trebui sa faca el sa obtina un act de propietate ar putea sa ceara uzucapiune?
imobilul respectiv nu are propietar .nu este nici o cerere de revendicare .este un imobil preluat de stat .abuziv
Foarte bine. Atunci mergeti la DGAFI din cadrul PMB si incheiati un contract de inchiriere cu ei! Ulterior veti avea dreptul sa cumparati locuinta in baza legii nr.112/1995!
Succes!
=D>
contractul de inchiriere se incheie in urma unei dispoziti, repartiti,din partea primarului iar primarul nu vrea sa dea aceasta dispozitie desi avem cerere de mai bine de 13 ani si intrunim toate detali
socrul meu locuieste in bucuresti intro casa de stat fara propietar locuieste cam de 17 ani si nu are acte de propietate precizez ca are gaze pe numele lui lumina apa si telefon are si buletin la acea adresa are cerere la primarie pentru o locuinta sociala din 95 dar nu se intampla nimic cum ar trebui sa faca el sa obtina un act de propietate ar putea sa ceara uzucapiune?

contractul de inchiriere se incheie in urma unei dispoziti, repartiti,din partea primarului iar primarul nu vrea sa dea aceasta dispozitie desi avem cerere de mai bine de 13 ani si intrunim toate detali

Din primul paragraf citat reiese ca socrul locuieste cu oarece forme legale acolo – altfel cum ar avea contractele pt furnizare gaz, apa, telefon pe numele sau?
Nu plateste chirie la primarie? Sau la alta institutie de stat? Sau unei persoane fizice?
Din al doilea paragraf se intelege ca socrul dv a ocupat acel spatiu abuziv, in urma cu 17 ani... din moment ce nu are o repartitie, sau alt act care sa-i permita locuirea in imobilul respectiv si nu plateste chirie nimanui...

Inteleg aiurea sau lipseste ceva din expunerea dv?
Cum a ajuns socrul sa locuiasca in acel imobil? Cred ca raspunsul la aceasta intrebare ar putea conduce la un sfat cat mai aproape de realitate...
el sa dus la primarie si a depus cerere pentru acordarea unei locunte sociale si primaria ia zis sa isi cauta o casa acest imobil era parasit si sa mutat acolo a renovat imobilul respectiv si sta acolo defiecare data cand merge in audienta la primar acesta i spune stai acolo mosule ca nu iti face nimeni rau nu te da afara mentionez ca socrul meu este bonlav si face dializa de 3 ori pe saptamana si are o situatie dificila se gandeste ca o sa moara si cine stie ce se va intampla cu familia lui daca nu reuseste sa rezolve aceasta situatie