avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 753 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... uzucapiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

uzucapiune

socrul meu locuieste in bucuresti intro casa de stat fara propietar locuieste cam de 17 ani si nu are acte de propietate precizez ca are gaze pe numele lui lumina apa si telefon are si buletin la acea adresa are cerere la primarie pentru o locuinta sociala din 95 dar nu se intampla nimic cum ar trebui sa faca el sa obtina un act de propietate ar putea sa ceara uzucapiune?
Cel mai recent răspuns: trope_doi , utilizator 02:11, 27 Septembrie 2009
Scriu cuvinte mari: acesta este un abuz din partea primarului... La cererile (scrise si cu nr de inregistrare) adresate banuiesc ca nu primeste raspuns scris... Sa mearga in audienta si sa ceara in scris acordul cu ”stai acolo...” Sigur, acestea sunt aspecte pur teoretice si sunt usor de scris. Problema intervine practic: trebuie sa lupte pt a obtine repartitia respectiva – iar daca o va obtine sa scrie in contract si numele sotiei (daca aceasta traieste) dar si a celor care mai locuiesc acolo pt ca, in caz de deces, exista riscul sa se incerce evacuarea locatarilor. De fapt, oricum poate exista acest risc.
Poate ca ar trebui sa... rupa pisica in doua si sa faca o cerere de cumparare a imobilului – poate va obtine un raspuns scris din partea primarului...
Sa mearga la consiliul local si sa spuna ce problema are...
Dar nu inteleg: cum de nu vor bani din chirie? Ar fi bani la bugetul local, totusi...

Pe ce baza (document) cei de la electrica si gaz au inregistrat contoarele pe numele socrului? Trebuie sa fi avut o dovada ca locuieste acolo cu drept. Altfel nu cred ca acestia si-ar fi asumat riscul ca socrul dv sa consume, sa nu plateasca si sa plece...

Sa se adreseze celor din consiliul local, care au printre atributii si pe aceea de a hotari vanzarea, concesionarea sau inchirierea bunurilor proprietate privata a comunei, orasului sau municipiului, dupa caz, in conditiile legii;

Poate ar trebui sa se adreseze si prefectului... Din ”aproape in aproape” ar putea obtine un act – sau un teanc de raspunsuri pe care le-ar putea folosi mai tarziu in avantajul sau...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Uzucapiune fiind chirias Rug_Ionut Rug_Ionut Buna ziua! V-as fi recunoscator daca m-ati ajuta cu un sfat in legatura cu urmatoarea situatie: Este vorba despre socrul meu, locuieste cu chirie din anul ... (vezi toată discuția)
Uzucapiune - se poate? baciucristian baciucristian Buna ziua. Poate ma ajutati va rog cu urmatoarea problema. O matusa locuieste din anul 1975 intr-o casa nationalizata. In anul 1999 a cumparat casa in baza ... (vezi toată discuția)
Uzucapiune impotriva contract vanzare cumparare teren relu05 relu05 O zi buna tuturor!!! Am sa va prezint o situatie in care ma aflu. Socrii mei cumpara in 1967 pe baza de chitanta de mana o sup. de teren de 200 mp(10m/20m) ... (vezi toată discuția)