Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... profesia de politist este compatibila cu profesia de ...
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

profesia de politist este compatibila cu profesia de mediator?

Buna ziua,
deci ce parere aveti, exista incompatibilitate intre profesia de politist si cea de mediator?
Va multumesc mult pentru raspuns domnule CostinAso.
ART. 7
Poate fi mediator persoana care îndeplineste urmatoarele conditii:
a) are capacitate deplina de exercitiu;
b) are studii superioare;
c) are o vechime în munca de cel putin 3 ani sau a absolvit un program postuniversitar de nivel
master în domeniu, acreditat conform legii si avizat de Consiliul de mediere;
d) este apta, din punct de vedere medical, pentru exercitarea acestei activitati;
e) se bucura de o buna reputatie si nu a fost condamnata definitiv pentru savârsirea unei
infractiuni intentionate, de natura sa aduca atingere prestigiului profesiei;
f) a absolvit cursurile pentru formarea mediatorilor, în conditiile legii, cu exceptia absolventilor de
programe postuniversitare de nivel master în domeniu, acreditate conform legii si avizate de
Consiliul de mediere;
g) a fost autorizata ca mediator, în conditiile prezentei legi.
ART. 13
Exercitarea profesiei de mediator este compatibila cu orice alta activitate sau profesie, cu
exceptia incompatibilitatilor prevazute prin legi speciale.
ART. 14
(1) Exercitarea calitatii de mediator se suspenda:
a) în cazul unei incompatibilitati prevazute de lege; în acest caz, mediatorul este obligat sa
încunostinteze, în termen de 3 zile, Consiliul de mediere, în legatura cu aceasta incompatibilitate;