Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Cum se obtine visa turistica pentru SUA?
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Cum se obtine visa turistica pentru SUA?

Visa turistica pentru SUA
are cineva experienta aceasta?

niste prieteni vor sa imi trimita invitatie sa ii vizitez.
Am auzit ca e foarte greu de luat in sensul ca trebuie sa te duci la interviu la ambasada si daca te respinge nu mai poti aplica pentru viza citiva ani, cit scriu ei acolo in pasaport.

A trecut cineva prin astfel de expereinta?
as vrea sa aflu mai multe despe aceasta.

Multumesc!
multumesc!
In cazul in care, in urma interviului nu veti primi viza, mai puteti fi reexaminat!!!
Fiti sigur ca cei de la Ambasada verifica toate actele dumneavoastra (asta e treaba lor) .
Din experinta proprie va pot spune ca nu veti avea probleme in cazul in care sunteti cunoscator al limbii engleze! :) (si bineinteles sa aveti toate actele in regula).
Trebuie sa demonstrati, prin diferite acte, ca aveti motive intemeiate sa va intoarceti in Romania!
Succes! :luck:
nuami29, utilizator
Pink_Martini a scris:

Miklos MUHI a scris:

In acest caz (daca nu aveti loc de munca, nu sunteti casatorit si fara copii) aveti sanse sa nu va fie acordata viza.

mi se pare discriminare daca nu esti casatorit si nu ai copii sa nu ti se acorde o viza turistica tocmai de americani la care militeaza contra discriminarii de orice fel.
Si acum pe vremea asta cind abia iti gasesti un job nu numai la noi dar si la ei....

Daca ar fi atat de usor sa te duci in America, toata lumea s-ar duce! :P Doar e ''tara tuturor posibilitatilor'' nu?
Ar fi corect sa le cerem si noi viza cand vin in Romania, nu? :D
nuami29 a scris:

Daca ar fi atat de usor sa te duci in America, toata lumea s-ar duce! :P Doar e ''tara tuturor posibilitatilor'' nu?
Ar fi corect sa le cerem si noi viza cand vin in Romania, nu? :D

multumesc pentru raspuns.

si eu cred ca ar fi corect sa le cerem si noi vize cum ne cer si ei.
nu am inteles niciodata de ce lor li se permite orice iar noi care ii slugarim nimic.

mie nu imi place nici ambasada nici centrul orasului, strica tot aspectul si e de prost gust geamurile acelea si betoane din strada. ma mir cum nici un architect nu s-a plins de asta.

o fi "tara tututor posibilitatilor" dar cred ca pentru cetatenii ei.
un colg de al meu a plecat cu viza turistica in timpul facultatii si a ramas acolo de citiva ani si daca iese din tara nu mai poate sa reintre caci a stat multi ani peste viza, de realizat nu a prea realizat ce isi visa ca nu ai cum daca nu ai acte ok
nici sa lucrezi legal sa iti faci o pensie, asigurare de sanate nu ai cum.

dupa parerea mea sa o vizitezi e ok dar sa risti sa stai acolo acum cind putem sa ne stabilim oriunde in UE nu merita,
Pink_Martini a scris:

mie nu imi place nici ambasada nici centrul orasului, strica tot aspectul si e de prost gust geamurile acelea si betoane din strada. ma mir cum nici un architect nu s-a plins de asta.

o fi "tara tututor posibilitatilor" dar cred ca pentru cetatenii ei.
un colg de al meu a plecat cu viza turistica in timpul facultatii si a ramas acolo de citiva ani si daca iese din tara nu mai poate sa reintre caci a stat multi ani peste viza, de realizat nu a prea realizat ce isi visa ca nu ai cum daca nu ai acte ok
nici sa lucrezi legal sa iti faci o pensie, asigurare de sanate nu ai cum.

dupa parerea mea sa o vizitezi e ok dar sa risti sa stai acolo acum cind putem sa ne stabilim oriunde in UE nu merita.

Credeti-ma ca din cauza emotiilor nici nu am observat cladirea (desi am fost la ambasada doi ani la rand), si chiar daca as fi observat-o sunt sigura ca nu m-ar fi impresionat in nici un fel. Nu prezenta importanta. :)
Un proverb englez spune: ''don't judge a book by its cover''.
Sa inteleg ca v-ati prezentat la ambasada!? Sper ca ati obtinut viza mult dorita.

Va dau dreptate, daca vrei sa reusesti peste hotare, e mai la ''indemana'' Europa. Eu am fost plecata in state timp de 2 veri, ultima data fiind chiar anul trecut, ca si ''work and travel student''. Asadar am avut oportunitatea sa raman dar nu am facut-o din mai multe motive.
In primul rand mi se parea de neconceput sa renunt la facultate (mai ales ca eram in ultimul an)...si eram convinsa ca se poate reusi si in Romania. (acum nu mai sunt chiar atat de increzatoare - am un mare handicap -sunt somera :(()
In al doilea rand consider ca in S.U.A nu se merita sa ramai fara acte legale. Poti pierde totul cand te astepti mai putin.
Pe mine America m-a dezamagit. Am fost intrebata daca Romania se afla in Ucraina, sau daca soarele rasare dimineata in Romania #-o.
Au ramas foarte surprinsi ca stiu sa folosesc telecomanda :hammer: Mai are rost sa va spun ce reactie au avut cand le-am spus ca stiu mai multe limbi straine?1 :O
s.a.m.d.
Sunt mult prea superficiali, ipocriti, ignoranti, comozi. Nu prea citesc nimic in afara de TV si putin din ziare, cultura generala...:stunned:
It's all about money, mouvies, sex and drugs!

Un singur lucru ar fi de apreciat: sunt patrioti!

Toate cele bune! :luck: