Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Valoarea de circulatie a unui teren poate fi stabilita ...
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Valoarea de circulatie a unui teren poate fi stabilita de expertul "topografie-cadastru"?

Buna ziua,

intr-un dosar de revendicare imobiliara a unui colt de curte ocupat de un vecin, expertul specialitatea topografie cadastru a scos un pret foarte mic; la banii astia as cumpara si eu imediat suprafete intinse de teren!

intrebarea mea este - stiti vreun act normativ/regulament care sa arate ce anume poate face un expert spcialist in topografie cadastru? pot ei sa faca si evaluarea unui teren? iar daca acesti experti nu pot atunci ce specialitate au cei care ar trebui sa o faca?
Multumesc!

Avocat Boncu
costiboncu a scris:
intrebarea mea este - stiti vreun act normativ/regulament care sa arate ce anume poate face un expert spcialist in topografie cadastru? pot ei sa faca si evaluarea unui teren? iar daca acesti experti nu pot atunci ce specialitate au cei care ar trebui sa o faca? Avocat Boncu [/quot.
Buna ziua,

La intrebarea Dvs. punctuala trebuie un raspuns foarte concis:
DA. Exista un act ce reglementeaza chestiune.
Acesta este:
- Scrisoarea MJ - directia Organizare Instantelor, Resurse Umane - Biroul Central pentru Expertize Judiciare adresata TB cu nr. 1147/18.11.2004;
Incidenta in speta este si
- Scrisoarea MJ - Directia pentru Servicii Judiciare Conexe adresata TB cu nr.30493/11.03.2008.

Din ambele documente rezulta ca Expertii tehnici specialitatea "topografie - geodezie - cadastru" nu pot fi desemnati de instante pentru a efectua "evaluarea proprietatii imobiliare", acest obiectiv fiind atributul expertilor tehnici cu specialitatea "constructii civile si industriale care au si calitatea de "evaluatori proprietati imobiliare".
Incalcarea acestui comandament duce la nulitatea absoluta a Raportului de evaluare.

Cu stima,
Expert judiciar, Eugen Marcov