Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Pot inregistra o firma la acelasi sediu social ca si ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Pot inregistra o firma la acelasi sediu social ca si alta firma, prima firma avandu-l expirat.

O persoana a inchiriat un sediu social acum 8 luni de zile pe o perioada de 6 luni
altei unei persoane, pentru inregistrarea firmei, persoana data nu si-a reinnoit contractul ceea ce teoretic inseamna ca sediul social este liber(expirat), insa in acte persoana care si-a inregistrat firma tot are indicat acel sediu social, intrebarea mea este daca e posibil sa-si inregistreze o alta persoana firma pe aceeasi adresa a sediului social cu conditia ca persoana care are deja firma inregistrata are sediul social expirat pe adresa data. Va multumesc.
MirunaC a scris:

Eu vorbesc din propria experienta de avocat care a avut multe dosare la Registrul Comertului. Indiferent de ce camera alege sa scrie pe contract, dosarul i se va amana si i se va cere acea declaratie, conform legii societatilor comerciale.

Eu am 2 contracte de comodat pentru sediu social de firma, pe camere diferite si nu mi-a cerut nimeni nici-o declaratie.