Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Dreptul de vizită la școală a copilului în afara ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Dreptul de vizită la școală a copilului în afara programului de legături personale cu minorul. Există hotărâri judecătorești pronunțate în acest sens?

Dreptul de vizita la scoala a copilului in afara programului de legaturi personale cu minorul considerati ca exista sau ca nu exista ?
Considerati ca dreptul la vizita trebuie ingradit daca exista un program limitat stabilit prin hotarare judecatoreasca sau conventie notariala?

Stie cineva vreo hotarare judecatoreasca pronuntata in acest sens cu statul roman parat in cauza si cu invatatoarea ca actionand in temeiul atributiilor de serviciu?

Invatatoarea considera ca parintele nerezident nu are dreptul de a-si vedea copilul la scoala in pauza dintre ore, ingradind accesul parintelui si in aceste conditii doar prin proces se poate stabili cine are dreptate.
Admin, administrator
Tatal in cauza are dreptate. Existenta unui regulament e un fapt normal si la fel ar trebui sa fie si respectarea lui. Cand vor intelege insa instantele de minori ca se aplica, mutatis mutandis, principiul din medicina, "nu exista boli, exista bolnavi", si prin urmare vor intelege ca nu exista dosare, ci exista oameni, vor fi mai multi minori fericiti si mai multi parinti calmi in Romania.
proastasatului, utilizator
mie nu mi se pare ca o asemenea actiune intruneste conditiile de admisibilitate a unei ordonante presedentiale.
Exista urgenta.
De fapt, incadrarea juridica este pe art. 253 si 255 NCC dar se judeca tot pe normele ordonantei de urgenta.Temeiurile de drept sunt insa cam de o pagina...nu doar 2 texte de lege...
V-am spus ca daca intrebati va raspund cu privire la temeiurile de drept.

Si pe legea veche, in urma cu vreo 10 ani sau mai bine, am avut un proces asemanator si atunci nu existau temeiurile de drept din noul cod civil dar practic ce zice legea de azi invocam in actiune atunci...
Pana la urma, dupa vreo 2 termene de judecata, paratul a inteles ca va pierde procesul si s-a rezolvat amiabil.
Acela era un proces dar mai urmau sa fie chemati in judecata si altii...

Astazi, practic vizez incetarea incalcarii drepturilor...
Este normal sa fie urgenta doar nu o sa astept 2 ani sa exercit un drept care de fapt exista...
Trebuie sa fac sa inceteze incalcarea lui.E simplu sub aspect logic.In drept e mai complicat...

Oricum sunt foarte multi parati si ordonanta va fi complicata.
Practic pe toti paratii care imi deranjeaza clientul ii vizeaza actiunea.
Sunt si persoane fizice politisti, statul si ministere in afara de invatator si de scoala ( care o vrea clientul in proces) si Inspectoratul pe care il vreau eu in proces pentru ca are calitate procesuala pasiva.

Daca invatatorul suna aiurea la 112, vine politia si il amendeaza pe nedrept...
Si dvs. daca sunati la 112 ca a venit tatal acolo vine politia si il amendeaza.
Poate suna aiurea oricine vrea la 112 si vine politia sa il desparta de copil.Vorba clientului : adica suna vecinul de la 3 la 112 si ma desparte politia de copil ?
Ce altceva se poate face?
Nici mediere nu cred ca merge desi sunt bun mediator cand e vorba de stat...si il pot convinge ca un proces nu e bun pentru nimeni...
E ceva ciudat, putred acolo...in acel oras...si de aceea nu cred ca merge cu binisorul.
Iar acum sunt si consumate faptele...
Fara instanta nu se mai poate face nimic.
Incerc sa evit sa ma judec in acel oras, pentru ca ce este ciudat incerc sa elimin...
Eu am mari suspiciuni de coruptie acolo...la cum au decurs lucrurile...
Sunt si foarte uniti cei de acolo, in acea colectivitate locala, iar acum va trebui sa ii dezbin...

In curand, dupa ce vor primi o citatie, clientul meu va mai merge sa isi exercite dreptul la legaturi personale.Sunt curios ce se va mai intampla...
Ulterior vor mai primi inca o citatie si mai multi pe fapte consumate pana astazi.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
„Opriți bullying-ul sau desființați recreațiile !” - pentru a preveni un fenomen de amploare!

Mai multe, aici: [ link extern ]