Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... refuz semnare regulament intern
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

refuz semnare regulament intern

ce pot face daca salariatii refuza semnarea regulamentului intern?
abaterea nu e mentionata in regulament ca fiind una ce poate atrage santiunea disciplinara

pneagu a scris:
Bun sfatul desi, asa cum salariatii nu pot renunta la drepturile lor recunoscute prin lege,

cum adica, sunt obligati sa aiba drepturi?:O:O:O
cum adica, sunt obligati sa aiba drepturi?

Asa inteleg din art. 38. - Salariaţii nu pot renunţa la drepturile ce le sunt recunoscute prin lege. Orice tranzacţie prin care se urmăreşte renunţarea la drepturile recunoscute de lege salariaţilor sau limitarea acestor drepturi este lovită de nulitate.
Mda...in contextul art.38:blush2:

Desi oricum consider nefericita formularea...a fost atacata si la CCostitutionala
Fata de intrebarea initiala:
este tardiv acum, pentru litigiu, dar poate fi util pe viitor:
Am avut un singur caz de refuz sa semneze RI, a doua zi dupa angajare - aceeasi persoana a refuzat sa semneze si fisa postului.
Am chemat, atunci, pe loc, doi colegi de birou, in fata carora i-am citit angajatului refractar fisa postului, i-am dat RI (l-a luat, ca imi si era teama ca daca nu il lua, aveam ce citi...), iar cei doi colegi au semnat un proces verbal in care constatam ca a fost informat si a refuzat sa semeneze cele doua documente.
De altfel, fisa postului ii mai fusese comunicata la interviu si in informarea prealabila angajarii.

@ Doamna Geaman, ne puteti spune, cumva, si cum s-a solutionat exceptia aceea de neconstitutionalitate? Multumiri
smeagull, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~