Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Este legală publicarea listei restanțierilor la ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Este legală publicarea listei restanțierilor la avizierul asociației?

Buna ziua
As dori sa stiu daca facere "publica" a listei cu datoriile catre asociatiile de propietari este sau nu legala.Prin publica ma refer atat la avizierul blocului cat si in presa. Nu trebuie ca sa se emita facturi individuale ? Acestea nu sunt date confidentiale ?
Multumesc !
Admin, administrator
asta este cum era inainte in armata...facea unul o " prostie" si se pedepsea tot plutonul ...Pai nu se opreste apa, gazele, caldura la fiecare ? Sau aici este toata "povestea" ...Tehnic va spun eu ca se poate juritic vreau explicatii
daca redistribuie un serviciu sau un produs de ce nu ar da ? Societatile de gaze sau electricitate nu fac acelasi lucrul ? Cumpara energie / gaze de la producator si il revinde catre populatie..cu factura individuala Si cand nu platesti nu face publica datoria fiindca contractul e bilateral nu public ? Te avertizeaza apoi iti sisteaza serviciul..nu taie gaze / energie la un oras, sat bloc...!
Multumesc !
mariuscol, utilizator
Sunteti separati la apa,caldura si gaze? Pe lista de intretinere aveti doar celelalte cheltuieli?

Cand societatile de gaze sau electricitate cumpara energie/gaze...se revinde cu un adaos ...la care platesc impozit.
vali m, utilizator

@mariuscol,
Santeti mai nou la bloc?
Ca tot ne-ati informat cu legislatia privind Dreptul la viata privata, sunt curios daca la avizierele judecatoriilor, mai sunt afisati cine cu cine se mai judeca si pricina acestora - asta ca sa nu credeti ca numai la as. prop. se listeaza datornicii.
In alta ordine de idei, mergeti la sediul as. prop. cu aceasta propunere: sa nu se mai afiseze lista de plata, fiecarui proprietar sa i se intocmeasca o nota de plata / factura si sa o trimita prin posta terestra (recomandata) sau electronica - ca este mai ieftin.
Platile sa se faca in contul asociatiei, iar de intalnit sa mai discutati afacerile interne ale as. prop., sa o faceti la A.Generala - daca sunteti membru.
Este bine dom' Marius?
Succes!
si asociatia pune "adaus" sub alte forme dar pune, Unele servicii sunt separate altele nu. V-am mai spus tehnic se poate sa opresti apa calddura gaze de la fiecare locatar in parte..."elctrica" ( nu stiu daca mai exista) are foarte multe contoare in locuinte nu afara..si vine frumos la inceput " singura" apoi insotita de politie si "te deconecteaza" deci ?! Acum credeti-ma ca de instalatii termice sau electrice sunt "satul" in acest domeniul lucrez . Mai intereseaza strict juritic / legal nu vreau sa tot ma "cert" pe aici fiindca nu stiu nici toate legile si mai ales sa le interpretez . Multumesc.