Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis de conducere pentru cetatean german in Romania
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis de conducere pentru cetatean german in Romania

Buna ziua,
prietenul meu, cetatean neamt, a avut permis de conducere pe teritoriul Germaniei din anul 1993 , dar in 2013 i-a fost ridicat din cauza conducerii sub influenta alcoolului. Acum 2 ani a facut un test MPU in Germania (test psihologic in cadrul caruia a fost testat spontan prin test de urina). Desi nu mai consuma deloc alcool din acel timp, nu a reusit sa treaca testul, fiindu-i impus sa mai urmeze niste terapii, desi la controlul urinii a iesit mereu negativ. Acest MPU a costat aproape 5000 de euro si totusi, desi a facut dovada ca nu mai consuma alcool, nu a obtinut permisul inapoi. In trafic are la acest moment zero puncte. Exista in acest caz posibilitatea obtinerii unui permis auto in Romania? Ce conditii trebuiesc indeplinite? Pentru a relua un nou test MPU pe teritoriul Germaniei, inca vreo 5000 de euro si tot arsenalul de stress si emotii, nu mai are curajul.
Exista vreo posibilitate de a obtine permisul auto in Romania?
Va multumesc anticipaqt pentru straduinta dumneaavoastra de a-mi raspunde la intrebari.
Cu respect, Elena Laura
LauraLars, utilizator
De unde se poate obtine,cumpara o carte de Legislatie rutiera tradusa in limba Germana, pentru invatarea reguriilor rutiere din romania ?
Nicu Vanca, utilizator