Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Conventii,(contracte) civile din ianuarie 2018
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Conventii,(contracte) civile din ianuarie 2018

Buna seara .
In cadrul unei asociatii de proprietari ,pana in noiembrie 2017 ,pentru lucari ocazionale ( montat o lampa pe casa scarii sau subsol,un colier,o teava sparta la subsol,izolarea unu tronson de teava la o scara ,etc...)-,lucrari care inseamna doua-trei ore de munca cand si cand - intocmeam conventii civile persoanei care ne efectua aceasta lucrare ,intocmeam stat de plata,achitam impozit 16% si era Ok .
Cum pot rezolva legal ,asemenea situatii de la 01 ianuarie 2018 ? Multumesc,
george-neagu, moderator
Puteti incheia CIM cu timp partial, pe durata determinata, de fiecare data la inceperea cursului, pe durata cursului, cu fiecare profesor.
Iulian MANEA, Contabil
Da, este o idee...., asta inseamna la fiecare 2-4 saptamani un nou contract de munca sau act aditional la contractul existent. Sincer este mai simplu cu conventie civila, deoarece dupa fiecare luna se calculeaza nr. de ore x plata pe ora, din asta contabilul scade darile catre stat, printeaza fluturasii si GATA. De fapt, din 2018 exista sau nu Conventie civila?
Multumesc