Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii CASS - contract de munca part-time
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

CASS - contract de munca part-time

Buna ziua,

Stie cineva cum se va calcula si retine CASS pentru un contract de munca part-time, incepand cu 01,01,2018? Calculat la nivelul salariului minim brut sau in functie de norma de munca (ex. 2 ore /zi)?

Multumesc.
AnnaM, utilizator
Buna seara
Daca salariatul are venituri din salarii care depasesc salariul minim pe economie atunci CAS si CASS se vor retine si calcula la nivelul salariului brut realizat.
Daca salariatul nu realizeaza venituri din salarii peste salariul minim pe economie atunci CAS si CASS se vor retine si calcula la nivelul salariului minim brut pe economie.