avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 619 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ABSENTE NEMOTIVATE SI INREGISTRARE IN REVISAL
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ABSENTE NEMOTIVATE SI INREGISTRARE IN REVISAL

Buna ziua,

1. Absentele nemotivate se inregistreaza obligatoriu in Revisal?
2. Daca se inregistreaza in Revisal care este procesul , daca salariatul absenteaza 1 saptamana , eu ii inregistrez in fiecare zi cate o absenta nemotivata ?
3. Se face decizie de suspendare?

Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:04, 27 Noiembrie 2018
Suspendarea c.i.m. pentru absente nemotivate este prevazuta la art.51 alin.2 C.mun.
Buna seara,am o nelamurire.Salariata absenteaza cate 7 zile,Cand este sunata spune ca are conc.medical dar nu acopera toate cele 7 zile,doar 4 zile.Si tot asa face lunar.Cum sa procedez in aceasta situatie?daca o pun in abs.nemotivate zilele neacoperite de conc.med,trebuie sa platesc cas si cass la sal.minim.Deci am cheltuiala nejustificata, conc.medical platit de angajator.
In speranta ca primesc raspuns,multumesc anticipat.Cu stima,Violeta
p.s.este de dorit sa gasesc o solutie sa o dam afara
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru zilele in care nu are concediu medical o pontati nemotivata si puteti demara cercetarea disciplinara.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Desfacere cim MariaRamona MariaRamona Daca o persoana absenteaza mai mult de 3 zile consecutive, pot sa dispun desfacerea contractului de munca fara realizarea unei cercetari disciplinare? (vezi toată discuția)
Cum se operează absența nemotivată în revisal dacă în roi/ ccm și cim nu este prevăzută expres suspendarea cim pentru așa ceva? BIBISTROCELCROCOBAZDRUGAT BIBISTROCELCROCOBAZDRUGAT Cum se opereaza absenta nemotivata in revisal daca in ROI/ CCM si CIM nu este prevăzută expres suspendarea CIM pt absenţă nemotivata? Si daca este ... (vezi toată discuția)
Revisal si desfacerea contractului de munca MariaRamona MariaRamona Buna ziua, As dori sa stiu cum trebuie sa procedez in situatia in care am un salariat care a absentat 3 zile consecutive? Conform Regulamentului Intern ... (vezi toată discuția)