Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ABSENTE NEMOTIVATE SI INREGISTRARE IN REVISAL
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ABSENTE NEMOTIVATE SI INREGISTRARE IN REVISAL

Buna ziua,

1. Absentele nemotivate se inregistreaza obligatoriu in Revisal?
2. Daca se inregistreaza in Revisal care este procesul , daca salariatul absenteaza 1 saptamana , eu ii inregistrez in fiecare zi cate o absenta nemotivata ?
3. Se face decizie de suspendare?

Suspendarea c.i.m. pentru absente nemotivate este prevazuta la art.51 alin.2 C.mun.
Buna seara,am o nelamurire.Salariata absenteaza cate 7 zile,Cand este sunata spune ca are conc.medical dar nu acopera toate cele 7 zile,doar 4 zile.Si tot asa face lunar.Cum sa procedez in aceasta situatie?daca o pun in abs.nemotivate zilele neacoperite de conc.med,trebuie sa platesc cas si cass la sal.minim.Deci am cheltuiala nejustificata, conc.medical platit de angajator.
In speranta ca primesc raspuns,multumesc anticipat.Cu stima,Violeta
p.s.este de dorit sa gasesc o solutie sa o dam afara
Pentru zilele in care nu are concediu medical o pontati nemotivata si puteti demara cercetarea disciplinara.