Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Date inregistrate pe factura
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Date inregistrate pe factura

Buna ziua,
in situatia in care se majoreaza capitalul social al unei societati exista obligativitatea de a se modifica inscrisul de pe documentele fiscale(factura fiscala)?
Daca raspunsul este afirmativ, sunt obligat sa modific inscrisul de pe cele peste aprox. 10000 documente eliberate si neutilizate anterior modificarii?
Identificarea unei astfel de situatii poate fi considerat motiv de amenda pentru inspectorii fiscali?
Multumesc!
BG a scris:

Buna ziua,
in situatia in care se majoreaza capitalul social al unei societati exista obligativitatea de a se modifica inscrisul de pe documentele fiscale(factura fiscala)?
Daca raspunsul este afirmativ, sunt obligat sa modific inscrisul de pe cele peste aprox. 10000 documente eliberate si neutilizate anterior modificarii?
Identificarea unei astfel de situatii poate fi considerat motiv de amenda pentru inspectorii fiscali?
Multumesc!

Documentul eliberat trebuie sa contina informatii reale despre cel ce-l emite. De ce ar trebui ca documentele fiscale sa faca exceptie? Pentru ca le-ati cumparat in cantitate mare si nu vreti sa pierdeti banii dati pe ele?

Antetul inscris pe documente este ca o cartea de vizita si trebuie sa exprime realitatea cu atat mai mult cu cat sunt documente fiscale.

Amenda se poate justifica si ca fals in declaratii.
taiati cu o linie vechiul capital, scrieti-l pe cel nou alaturi, semnati si stampilati