Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... "Manifestul societatii civile cinstite care s-a ...
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

"Manifestul societatii civile cinstite care s-a sãturat de minciuni electorale".spune si tu ce gandesti in termeni decenti pentru schimbare -parerea ta poate influienta pozitiv electoratul.

"Manifestul societatii civile cinstite care s-a săturat de minciuni electorale",este o idee a unui utilizator de pe acest site .

Cred ca opiniile decente si pline de intelepciune a celor care doresc schimbarea pot sa influienteze in mod pozitiv electoratul,pentru o alegere corecta a reprezentantului societatii romanesti in structura de conducere a Romaniei pe un drum al schimbarii situatiei drastice din aceasta tara.

Spune-ti parerea in termeni civilizati si argumenteaza ceea ce doresti.

Cred ca este timpul ca Glasul societatii romanesti sa se faca auzit de catre cei care vor sa conduca Romania.

Nu trebuie sa se faca atacuri la persoanele care candideaza ci doar sa se ofere solutii concrete pentru o solutionare concreta a situatiilor critice din Romania.

Stiu ca exista destui romani capabili care sunt oameni simpli insa gandesc mai concret -desi sunt apolitici -.

Parerea Dv.conteaza !

Am intalnit destui oameni simpli-chiar din mediul rural-fara studii superioare,dar care au viziuni corecte si solutii demne de luat in seama .

Acesti oameni sunt simpli,insa au valoare spirituala si gandesc cu adevarat la solidaritatea societatii romanesti.

Acest topic reprezinta un Manifest al solidaritatii societatii de buna credinta pentru a oferi linistea si bunastarea pe care fiecare cetatean are dreptul sa o aiba in Romania.

Continutul acestui Manifest trebuie sa fie concret in exprimare decenta,justa si fara acuzatii ale faptelor trecute.

Sa privim catre viitor cu solutii pentru rezolvarea situatiei critice in domeniul social,economic si administrativ .

Poate citeste cine doreste sa candideze si va tine cont si de opiniile societatii .

Demonstrati ca exista solidaritate in societatea civila pentru unitate si schimbare!-(indiferent de culoarea politica)

va multumesc anticipat !

cu respect si consideratie,
rodica_post
Stau si ma gandesc daca in tara noastra s-a schimbat ceva dupa 89?!? am senzatia ca la conducere este aceeasi Marie cu alta palarie. poate ca daca dupa 89 am fi dat credibilitate unor partide, altele decit cele de acum, alta era situatie la ora actuala. parerea mea. poate ca daca dreptul la vot ar fi dat numai unor oameni responsabili, nu beau si maninc in ziua votului ci toata perioada dintre doua alegeri, atunci alta e situatia. Primenirea clasei politice, din temelii si mai jos, este "un rau necesar" si atunci...ar fi altceva, mult mai bine.
Din culisele electorale precedente :

In periada 2002-2005,am facut parte si eu -ca membru in partidul...X...(nu spun exact partidul pentru a ca sa nu se considere ca doresc "blamarea"acestuia....

Datorita faptului ca eram activa in acest partid,am fost aleasa ca sa fac parte din comisia de validare a alegerilor locale si ale conducerii partidului .

Ceea ce am vazut si auzit in aceasta postura....m-a determinat ulterior sa demisionez din acest partid atat de "murdar" in tot ceea ce facea si sa raman apolitica pe veci....

Am vazut cum se fac "fraudele electorale in grup organizat !.

Daca as fi vorbit...nu m-ar fi crezut nimeni....In culisele camerei de validare aveam strajer pe cel care trebuia neaparat sa iasa primar...si a iesit....desi voturile spuneau altceva in realitate....
Am tacut.....pentru ca eram prea mic pentru un razboi atat de mare.....

M-am strecurat si in incinta altor partide doar ca simpatizant....ca sa vad daca se intampla acelasi lucru....ei bine....era si mai rau....

Iata o "scena"reala de la alegerile din 30.nov.2008 .

Ca observator....am constatat ca doua persoane din comisie (barbati) ieseau mereu afara din sala.....(erau f.agitati mereu....).
Mi-am facut si eu drum ca sa fumez o tigara.....imediat in urma lor.....

Vorbeau la telefon si spuneau :

-"cand imi trimiti oamenii.....???....ca nu au ajuns inca ....asa....
vin in grup....aha.....ok...astept....

celalalt spunea:

da....sa traiti am inteles...totul merge ca pe roate....

astept validarea.....e in interesul nostru....eu...mi-am facut "datoria".....sigur va fi bine....

Dupa inchiderea urnelor.....s-a trecut la procedura legala de numararea voturilor....

Fiecare avea borderoul in care mentiona cate buletine de vot au fost pe candidati /partide.

Avand in vedere faptul ca existau multe buletine de vot ale partidului ...X...s-a inceput numaratoarea la acel partid pentru cea de-a doua runda de validare.....

Se numara voturile....se inscrie in borderou 2090( de exemplu)...voturi.
Se trece la urmatorul grup de buletine....
Se numara voturile....si....se constata ca au fost 1375...voturi pentru partid.....Y

Observatorul ...care era mereu agitat....(mentionat mai sus)....are un moment de slabiciune si striga...batand cu pumnul in masa....:

-"Cum naiba.....doar le-am dat de baut la toti....".....
Celalalt observator....continua si el....:

-" Al naibii de ticalosi.....si eu le-am dat cate 50 de lei nenorocitilor....si uite ce au votat !....

Seful comisiei electorale....a inmarmurit....noi toti ne-am blocat...in reactii....

Cei doi...au fost chemati apoi de catre seful comisiei intr-o anticamera....
Ce au discutat....nu se stie....insa..." rezultatul final" a demonstrat ca ...ceea ce au "scapat " ca perle ale sinceritatii .....cei doi observatori ....a fost real !

Cele doua partide au iesit la putere......

Deci...iata ca in culisele electorale se petrec si astfel de fapte.....

Sa speram ca .....la aceste alegeri....nu vor mai exista astfel de situatii....ilegale.....

Asa se obtine puterea functiilor demnitare.....prin cumpararea electoratului cu bani ori bautura oferita gratis in "habitaturile"privatizate ale celor care sunt "asociatii" din partidele care vor puterea si stapanirea.

Daca nu ar exista sustinerea in grupuri bine organizate.....nu ar fi sanse de fraudarea alegerilor.

Cinstea este vanduta pe rusine....si ilegalitate.
Pretul ....?????.....suferinta si batjocura societatii civile.

Sa stopam aceste acte ale "combinatiei" in asemenea situatii ilegale si sa avem demnitatea de a alege singuri -fara indicatii- pe cine credem noi ca merita !

Asa ar trebui sa fie corect si cinstit !

va multumesc !

cu respect si solidaritate,
-pentru cei cinstiti si corecti-

rodica_post

Hm...
eu totusi nu prea pricep ce vrea manifestul asta...
Au fost vremuri in care ma crezut si eu in manifeste si proclamatii incepand cu cea de la Timisoara... Intre timp am ajuns la concluzia ca astfel de acte sunt la fel de eficiente ca si memoriile adresate lui marimilor zilei... Adica au o eficienta pe undeva intre 0-0,0001%!
Acum am o gandire strict juridica si a nu ma bazez decat pe texte de lege, doctrina si jurisprúdenta...
Romania este, cu toate lipsurile ei un stat de drept...
Un stat de drept ofera, cel putin la nivel teoretic, toate parghiile necesare pentru a se opera schimbari de sus si pana jos si de jos si pana sus! Atat doar ca parghiile astea trebuiesc manevrate asa cum trebuie.. si nu trebuie irosita energie pe alte actiuni care nu aduc nimic...

Eu nu propun nici o solutie.. pentru ca nu cunosc nici una. Si sincer sa fiu nici nu intentionez sa-mi bat capul cu asa ceva...

Insa sunt convins ca singurele solutii viabile se gasesc in Constitutie si in restul legislatiei...
Restul?
Vorbe mon cher, vorbe...
Cel mai bun lucru si poate singurul pe care il putem face este sa mergem la vot.
Este marele drept al noastru si nu ar trebui sa fim indiferenti.
J H a scris:

Hm...
eu totusi nu prea pricep ce vrea manifestul asta...
Au fost vremuri in care ma crezut si eu in manifeste si proclamatii incepand cu cea de la Timisoara... Intre timp am ajuns la concluzia ca astfel de acte sunt la fel de eficiente ca si memoriile adresate lui marimilor zilei... Adica au o eficienta pe undeva intre 0-0,0001%!
Acum am o gandire strict juridica si a nu ma bazez decat pe texte de lege, doctrina si jurisprúdenta...
Romania este, cu toate lipsurile ei un stat de drept...
Un stat de drept ofera, cel putin la nivel teoretic, toate parghiile necesare pentru a se opera schimbari de sus si pana jos si de jos si pana sus! Atat doar ca parghiile astea trebuiesc manevrate asa cum trebuie.. si nu trebuie irosita energie pe alte actiuni care nu aduc nimic...

Eu nu propun nici o solutie.. pentru ca nu cunosc nici una. Si sincer sa fiu nici nu intentionez sa-mi bat capul cu asa ceva...

Insa sunt convins ca singurele solutii viabile se gasesc in Constitutie si in restul legislatiei...
Restul?
Vorbe mon cher, vorbe...

Acest Manifest reprezinta chemarea intregului electorat la vot.

In cuprinsul parerilor ori solutiilor gasite de catre oamenii cinstiti {care sunt in numar mult mai mare decat demnitarii care doresc continuitatea dominari in functiile lor} electoratul trebuie sa inteleaga rolul votului la alegerile electorale.

Absenteismul ar insemna admiterea in mod tacit a "manevrelor politice".

Intreaga clasa sociala trebuie sa demonstreze ca este solidara in schimbarea mult asteptata din Decembrie 1989.

Speranta ca societatea civila va intelege ca ea este cea mai de pret in Romania .

Dovediti ca puterea de intelegere asupra statutului tarii depinde de voi...cei cinstiti si drepti care doriti restabilirea tuturor normelor civilizatiei printr-o conducere plina de adevarati demnitari.

Veniti la vot si aveti incredere in forta Dv. a intuitiei ca ve-ti face alegerea corecta.

Cine are curajul sa preia conducerea tarii in stadiul actual cred ca va dovedi un curaj demn de apreciat.

Nu va fi usor sa indrepte tot ceea ce au distrus ceilalti.....
Trebuie sa constientizam ca nu doar Presedintele unei tari trebuie sa raspunda pentru ceea ce se intampla.

Intr-un stat democratic,Guvernul reprezinta forma Executiva a tuturor normelor de drept.

Prin caderea Guvernului-creata ca diversiune in destabilizarea executivului-
s-a creat posibilitatea de a incerca ceva....

Adevarul este ca.....timpul este f.scurt si nu prea mai exista sanse de a reusi ceea ce s-a premeditat....

Avand in vedere ca deja este programat al doilea tur de scrutin -pentru ca se intuieste ca electoratul va folosi absenteismul ca forma de protest al nemultumirilor lor-

prin acest Manifest care va cere prezenta la vot in procent maxim ca solidaritate in schimbare .

Sa dovedim ca nu mai este necesara inca o cheltuiala pentru turul doi !

Sa alegem din primul tur pe cine merita.

Sunt sigura ca se poate !

Societatea civila este in masura sa-i faca sa inteleaga pe cei care se avanta in promisiuni puerile sa isi caute un alt job......

Am incredere in constiinta Dv.ca intelegeti rolul votului personal.

Dv. sunteti cei care ve-ti oferi Romaniei lumina pe drumul schimbarii !

Sa invartim roata istoriei si sa cantam cu suflet de romani :

"HAI SA DAM MANA CU MANA ,
CEI CU INIMA ROMANA
SA JUCAM HORA FRATIEI PE PAMANTUL ROMANIEI ! "

VOTATI !..............

schimbarea va bate la poarta Romaniei la trecerea dintre ani 2009-2010 !

Astrele dispun schimbarea in noaptea de Revelion(eclipsa de Luna)

Aveti incredere in sprijinul astral si vointa Dv.

Veniti la VOT ! =D>=D>=D>=D>=D>=D>
Aprindeti lumanarile sperantei catre bunastare si implinirea dorintelor Dv.