Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire ptr. a 2 a sotie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire ptr. a 2 a sotie

Buna ziua,

Va rog sa ma lamuriti si pe mine cu o problema.

Dupa moartea tatalui meu, a trebuit sa fac succesiunea. Din casatoria cu mama, nu mai sunt si alti mostenitori, eu fiind unicul copil.

Mama a decedat in 1996, iar tatal in 2009. Numai ca tatal meu s-a recasatorit cu altcineva in anul 2000, dupa moartea mamei. Din aceasta casatorie nu au rezultat alti copii. A doua sotie are un copil din alta casatorie.

Am facut succesiunea la notariat si am constatat ca a 2 a sotie a lui tata, are drepturi (cu diverse fractii) la toate bunurile lui taica-meu.

Intrebarea este: este corect ca cea de-a 2 a sotie sa aibe drepturi la niste proprietati care au fost dobandite de tata, inainte de casatorie?

Mentionez ca tata a avut 3 proprietati:

1. casa la tara, dobandita prin mostenire de la bunica mea (certificat de mostenitor inainte de a 2 a casatorie)
2. apartament cumparat cu mama acum 30 de ani, la fel inainte de a 2 a casatorie
3. apartament cumparat impreuna cu a 2 a sotie.

Pe mine ma surprinde cum legea permite celei de-a 2 a sotii sa aibe drepturi la proprietatile de la punctele 1 si 2. Asa sa fie?

Multumesc.
[ link extern ] /
Conform legii 319/1944 sotul supravietuitor are dreptul la o anumita cota parte din bunurile existente in masa succesorala a defunctului. Cititi legea si o sa va edificati cu siguranta. Aveti linkul mai sus!
Si da , are dreptul la cota parte din toate punctele enumerate-1,2 si 3!B-)

[ link extern ] ... /
Conform legii 319/1944 sotul supravietuitor are dreptul la o anumita cota parte din bunurile existente in masa succesorala a defunctului. Cititi legea si o sa va edificati cu siguranta. Aveti linkul mai sus!
Si da , are dreptul la cota parte din toate punctele enumerate-1,2 si 3!

Da, aveti dreptate, desi textul este cam ambiguu. Nu am vazut specificarea fractiilor.

Pentru mine personal, faptul ca se emit acte dupa o lege din 1944 mi se pare de-a dreptul bizar pentru un stat european din 2009. :O
Mariuspe, va rugam sa evitati a posta mesaje consecutive. Pentru adaugari/modificari, folositi functia de editare. Va multumim.

Cu referire la speta, tocmai pentru ca suntem un stat european , in anul 2009, legislatia este in schimbare. Si pentru ca legile , ca dealtfel orice lucru , nu pot fi eterne, ele cazand la un moment dat in desuetudine, cat de curand vom avea niste coduri nou-noute. Probabil ca si de atunci incolo vor exista imperfectiuni, cu atat mai mult , cu cat conditiile economico-sociale sunt intr-o perpetua schimbare. Dar poate fi un pic mai bine...
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. :)
mariuspe a scris:

Mentionez ca tata a avut 3 proprietati:

1. casa la tara, dobandita prin mostenire de la bunica mea (certificat de mostenitor inainte de a 2 a casatorie)
2. apartament cumparat cu mama acum 30 de ani, la fel inainte de a 2 a casatorie
3. apartament cumparat impreuna cu a 2 a sotie.

Pe mine ma surprinde cum legea permite celei de-a 2 a sotii sa aibe drepturi la proprietatile de la punctele 1 si 2. Asa sa fie?

La moartea unei persoane se determina intai masa succesorala ramasa de pe urma ei. La momentul acesta nici nu ne intereseaza cine va primi si ce, ne intereseaza sa reconstituim averea defunctului (de fapt nu numai averea ci si obligatiile; nu numai activul, ci si pasivul).

In masa succesorala a tatalui intra.
- cota de 1/1 din casa de la tara (pentru ca bunul in intregul lui era al tatalui)
- cota de 5/8 din aparamentul de la pct 2 (restul de 3/8 va apartine dvs. in calitate de mostenitor al mamei, deci acest din urma 3/8 nu are ce sa caute in masa succesoarala a tatalui)
- cota de 1/2 din apt. de la pct 3 (restul de 1/2 apartine in proprietatea sotiei lui de-a 2-a, parte pe care ea a dobandit-o prin cumparare. In masa succesorala a tatalui intra doar partea LUI din acesta proprietate si care este, teoretic, pana la proba contrara 1/2).

Acesta masa (si sunt convinsa ca asa este ea descrisa in Certificatul de mostenitor) trebuie impartita.
Abia acum cautam sa vedem cine vine la mostenire. Si contatam ca avem o sotie supravietuitoare si un copil al defunctului.
Si atunci, legea aceea din '44 si codul civil, privite in corelatie, ne povestesc ca
- sotia supravietuitoare va primi 1/4 din masa succesorala
- restul de 3/4 primeste copilul.

Abia legea aceea din 1944 a facut "dreptate" sotului supravietuitor. Pentru ca sub imperiul Codului civil de pe vremea lui Cuza (in vigoare inca, pana il vom avea pe cel nou) situatia sotului supravietuitor era foarte nefavorabila. El dobandea mostenirea lasata de defunct abia dupa ultimul colateral de gradul al doisprezecelea. (era cam egal cu ...niciodata).
romascanu, moderator