Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor Registru unic de control
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

Registru unic de control

Buna ziua,

O societate si-a achizitionat un nou registru unic de control ca urmare a schimbarii sediului social.
Aceasta societatea urmeaza sa fie controlata de ITM care printre alte documente a solicitat si acest registru. Anterior schimbarii registrului societatea a mai fost controlata.
Este aceasta o problema in fata inspectorilor de la ITM daca societatea nu mai are vechiul registru unic de control?

Multumesc!
george-neagu, moderator
multumesc f mult pentru sfaturi....nu am decat sa merg la trezorerie unde a fost predat vechiul registru si sa solicit o copie din care sa se vada mentionarea ultimului control efectuat....
In cazul schimbării sediului social, contribuabilul persoană juridică nu trebuie să achiziţioneze un nou registru unic de control.

Baza legala :
Legea nr 252 / 2003 articolul art. 1 alin. (1), art.3 alin. (1), art.5 alin (2) şi art.6 alin. (1) şi (3
Da conform legii mentionate de dvs asa este pentru ca legea nu prevede aceasta obligatie.....dar din partea anaf ni s a solicitat la acea vreme acest lucru.....
madalina bobeica, utilizator