Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Viza de flotant
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Viza de flotant

Buna ziua!As avea o intrebare.De curand am dat apartamentul nostru cu contract decomodat da doar semnat intre noi si ei,iar acum dupa cateva zile mi-au spus ca au nevoie de viza de flotant,desii ei au buletinele cu domiciliu in acelasi oras.Daca dupa cateva saptamani/luni ei ne fac probleme se poate anula viza de flotant?Si care sunt pasii?
Oamenii lucuiesc la dvs., banuiesc ca achita si o chirie, utilitati, etc. E firesc sa le faceti resedinta. Ca altfel se presupune ca locuiesc fara forme legale si ar putea fi amendati. Puteti sa-i luati in spatiu de resedinta si pentru 1 luna, pana la 1 an. Luati-o treptat, mai intai pe 1- 3 luni, apoi pe 6 luni, sa vedeti care e treaba cu ei, ca sa nu va complicati din prima. Acum, ca ulterior vine corespondenta lor la dresa dvs.ce va deranjeaza, nu semnati de primire si postasul o restituie. Oricum locuinta e a dvs. si dispuneti de ea. O resedinta nu va afecteaza atat de mult. E mai greu cand le faceti buletinul cu domiciliul la dvs.