Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis suspendat - predare permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis suspendat - predare permis

Bună ziua,
Se dă următoarea situație - Mi-a fost suspendat permisul în toamnă pe trei luni. în Cluj, eu fiind din Iași. Am făcut contestație, la mai bine de jumătate de an, a fost respinsă, cu drept de apel în 30 zile.

1. După ce trec cele 30 de zile în care am dreptul la apel, mai am încă 15 să predau permisul? (în condițiile în care nu voi face apel)
2. Pentru examenul de reducere a perioadei, este necesar ca cererea să fie făcută la Cluj sau poate fi făcută în orașul de reședință?
3. În condițiile în care am pierdut procesul verbal și dovada de circulație, pot cere copii după aceste documente de la dosar pentru reexaminare în vederea reducerei perioadei?
4. Când merg să predau permisul, am nevoie și de hotărârea judecătorească definitivă și irevocabilă sau de un certificat de grefă prin care să ateste pierderea procesului?
Vă mulțumesc tare mult că existați!
Permisul trebuie predat in termen de maxim 15 zile de la ramanerea definitiva a hotararii.
Permisul ar fi trebuit sa fie deja inapoi la IPJ-ul de domiciliu.
Ar fi recomandat sa aveti hotararea asupra dvs hotararea judecatoreasca si nu doar un certificat de grefa.
Vă mulțumesc tare mult, domnule avocat! Un simplu print screen cu hotărârea definitivă de pe portalul justiției e de ajuns?
VladVZG, utilizator
Nu este de ajuns.
Trebuie hotararea in forma primita de la instante.
Mulțumesc!
Cu tot respectul domnule avocat Aurel Fleancu, dar am fost fix în aceeași situație și din cauza asta m-am ales cu încă 30 de zile luându-mă după sfaturile de aici.

Vă rog respectuos să citiți Art. 118 OUG 195/2002 (4), care spune așa

În termen de 15 zile de la data pronunţării hotărârii judecătoreşti prin care instanţa a respins plângerea împotriva procesului-verbal de constatare a contravenţiei, contravenientul este obligat să se prezinte la serviciul poliţiei rutiere care îl are în evidenţă pentru a preda permisul de conducere.