Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Legea 61/1991: cine este amendat în cazul unei ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Legea 61/1991: cine este amendat în cazul unei sesizări privitoare la zgomot, proprietarul sau muncitorii care îl produc?

Lega 61/1991 : Cine este amendat in cazul unei sesizari de zgomot intre orele 13.00-14.00? Proprietaru sau muncitorii care lucreaza in proprietate (fara acte legale) ? Un raspuns urgen. Ms

MENTIUNI: Muncitorii au facut zgomot cu acordul proprietarului in interiorul proprietatii, nu in strada ca sa fie ei amendati ..
Manuela Rășină, administrator
Multumesc de raspunsuri.
Deci este foarte greu in tara asta sa se aplice o lege.
Pana la urma daroria mea esta sa fac sesizari.
Datoria autoritatilor esta sa aplce legea, nu a mea. Mi se pare foarte complicata prima varianta.. cheltuielile sunt mari .. si riscul la fel de mare ca sa pierd in instanta .. Totul trebuie sa fie confirmat de autoritati.. autoritati care nu vor sa isi faca treaba ca la carte.

Unde gasesc firma autorizata de Ministerul muncii si Ministerul sanatatii pentru a efectua determinari de zgomot si vibratii. Trebuie sa merg sa intreb la aceste institutii?
Gasiti pe internet si pe site-ul Inspectiei muncii - firme autorizate ca Servicii externe de prevenire si protectie in domeniul securitatii si sanatatii in munca.
Incercati aici: [ link extern ]
bysnis a scris:

....
Unde gasesc firma autorizata de Ministerul muncii si Ministerul sanatatii pentru a efectua determinari de zgomot si vibratii. Trebuie sa merg sa intreb la aceste institutii?

Incercati si la Directia de Sanatate Publica din judetul in care domiciliati.
Cornel Vasile, Consilier juridic
~ Conținut șters la cerere ~
Buna seara ! Se pare ca nu aveti altceva mai bun de facut decat sa va reclamati si sa va spionati vecinii.
Inteleg sa ii reclamati daca renoveaza noaptea, daca fac petreceri non stop...scandaluri.
Sper ca atunci cand renovati sa primiti acelasi tratament!

bysnis a scris:

Nu trebuia Politia Locala sa sesizeze ITM-ul atata timp cat cei 2 muncitori au recunoscut ca muncesc acolo fara nici o forma legala ?!