Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Legea 61/1991: cine este amendat în cazul unei ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Legea 61/1991: cine este amendat în cazul unei sesizări privitoare la zgomot, proprietarul sau muncitorii care îl produc?

Lega 61/1991 : Cine este amendat in cazul unei sesizari de zgomot intre orele 13.00-14.00? Proprietaru sau muncitorii care lucreaza in proprietate (fara acte legale) ? Un raspuns urgen. Ms

MENTIUNI: Muncitorii au facut zgomot cu acordul proprietarului in interiorul proprietatii, nu in strada ca sa fie ei amendati ..
Manuela Rășină, administrator
In locul politiei comunitare iti dadeam tie prietene o prima crasa pt nesimtire. Inteleg cum s-a mai zis daca vecinul renova noaptea, dimineata devreme, hai si duminica sau in sarbatori gen pasti sau craciun (cand lumea se mai odihneste nu pt religie). Da tu nu,... Gigi Contra ca de ce renoveaza omul amiaza la 1-2. Ti-a ras doar in nas vecinul? S-a comportat prea frumos cu tine. Da stiu scrie in lege ca trebuie sa fie liniste (pt trantori) dar sa fim seriosi nu cred ca te-a deranjat pe tine ora aia 13-14:00 ci faptul ca omul renova si DA SE FACE GALAGIE ca nu poti sa ii certi sa sparga ziduri cu dalta cand sunt rotopercutoare si demolatoare. Noroc ca e politia normala si nu amendeaza pt situatii de genul. Toti trebuie sa intelegem cum ca traim intr-o societate, mai renovam in functie de cum avem bani si timp (cei care nu traim in grajd), se face logic un mic deranj (mai ales la bloc da tu stai la casa si saracu de tine te deranja, nu puteai sa mergi sa trandavesti in alta camera nu chiar langa fereastra aia), anu asta renoveaza vecinu' din stanga, anu viitor cel din dreapta, peste o juma' de an cel de peste drum, dupa renovez eu. Toti facem zgomot intr-o oarecare masura. Nu poti sa ii ceri firmei/muncitorilor sa nu sparga toata ziua pt ca nu iti vin (nimeni nu sta dupa capriciile si nebunia nimanui). Renovezi o luna (sau o perioada relativ scurta) si dupa te opresti iti faci curat si te asezi, astepti sa inceapa alt vecin (cel mai probabil va incepe). Bunul simt dicteaza ca muncitorii sa nu inceapa de la 8 dimineata ci undeva dupa 9-10 si sa termine cat mai repede pot cu zgomotul mare (la inceput in cateva zile spart constant, gaurit), sa nu dea gauri pana seara tarziu, si daca vor si pot sa opreasca la 16-18:00 cand oamenii de obicei ajung de la servici si s-ar odihni si ei. Dar nu ca totdeauna este cate unu care e impotriva si se victimizeaza. Stau la bloc, anul trecut au renovat strada pe care locuiesc au dat cu buldo-pickamerul de la 8:30 pana pe la 14:00 cam 2-3 saptamani, dupa au venit basculele si stivuitoarele inca 2 saptamani, astia au fost primaria,... am zis am scapat. S-a apucat dupa 3 zile la propriu vecinul de sub mine de renovat, cand el era la jumate s-a apucat vecinu de sub mine dreapta de spart si renovat, dupa cam la o saptamana renovari medii al apartament de sub mine. Au terminat astia am zis iarasi ca am scapat a inceput in scara vecina la 2 apartamente (acelasi proprietar) distractia. Toti spargeau si gaureau cum puteau, de pe la 9 pana pe la 4-5 dupamasa fara pauza de trantori. Anu' asta (din iarna mai bine zis) surpriza m-am apucat eu cu renovari cat 3 apartamente la un loc. Si ghici ce ? Nimeni nu a zis nimic unu' la altu' (exceptand o babuta care a inteles si ea de la fica-sa) legat de renovari/zgomot. Traim impreuna la bloc sau peste strada trebuie sa socializam. Da toti am pus anunt cum ca vom renova pe scara cu scuzele de rigoare cum ca pt o perioada va fi zgomot. Repet,... in locu' politiei comunitare pe tine te premiam pt nesimtire sociala pacat ca nu e in lege. Si acum sariti-mi in cap dar ganditi inaite logic ca toti ati renovat sau veti renova ce ati face cu un capcaun dintr-asta!
CountPorcula1987, utilizator
POPA GHEORGHE
Multumesc mult de raspunsuri, sunt foarte utile.
Cornel Vasile, Consilier juridic
# Cristian, ca sfat de natura juridică, poate inutil in cazul tau, pe viitor e bine sa nu mai enumeri in public ce modificări ai făcut în apartment intrucat acestea trebuiesc aprobate de primarie.
Mă gândesc că tu ai făcut toate aceste modificări legal.
Profit pe moment de postarea ta, doar pentru că știu că sunt multe persoane ce citesc pe aici.
Iar în cazul în care cineva modifica apartamentul său imobilul unde locuiește, fara avizele de la primărie , acesta, in urma reclamației unui vecin, sau "prieten" poate fi amendat și pus sa readuca apartamentul la starea lui inițială .

E bine de știut că orice renovare, trebuie avizată de către primărie.
Altfel, proprietarul poate fi amendat.
Multumesc de avertizare. Cu avizarea primariei, nu stiam, de la restul am primit factura. Ca au inregistrat-o sau nu, e treaba lor. Nu am facut modificari esentiale la traseul de gaze, de fiecare data am primit autorizare ISCIR mentionand modificarile efectuate (am schimbat teava cu un instalator autorizat), nu am facut modificari la peretii de rezistenta, nu am montat centrala pe alt perete, ci doar mai la stanga (ceea ce nu implica alt dosar de gaze), mi-am montat detector de gaze, totul legal din cate stiu eu, am primit factura inclusiv de la firma care a montat termopanul.
Stiu e greu de crezut ca se poate totul corect (desi am ceva indoieli ca toate facturile au ajuns in contabilitate) dar daca totusi nu reusim sa facem totul ca la carte, cel putin ne putem da silinta. Inclusiv in legatura cu bunul simt.
Paradoxul e ca, vecinii mei au reclamat la asociatie ca programul de odihna nu a fost aprobat intr-o Adunare Generala ci doar verbal si administratorul a trebuit sa il dea jos (n-am idee, cand m-am mutat era acolo si m-au pus sa il citesc). Acum nu mai vor sa facem o alta adunare pentru a stabili un alt program pentru ca evident, unii vor sa faca lucrari si gandesc tot asa ca interlocutorul meu. Cat timp nu exista un program nu li se poate bate obrazul (asta nu inseamna ca nu se poate chema politia dar incerc si eu sa rezolv lucrurile pe cale amiabila).
Si sa nu creada cineva ca sunt un rautacios, eu nu sunt acasa in timpul zilei in cursul saptamanii (asta nu inseamna ca nu se lucreaza in weekend) dar sotia copilul meu de 3 ani si un bebelus ce mai are cateva zile sa iasa, da. Si nu vreti sa stiti cum e sa dormi 2-3 ore pe noapte si cand prinzi si tu un somn pe zi, sa inceapa cutremurul, indiferent de ora. Primul impuls te duci la usa, al doilea te mai duci odata si il rogi frumos sa faca el programul si tu sa ii respecti lui programul. Nici asa nu e bine dupa cum vedeti in viziunea unora
Cornel Vasile, Consilier juridic
@ Interventie moderator

Intrucat discutiile au degenerat ,existenta unui comportament nepotrivit sau ofensator pe forum din partea unor utilizatori, precum și existenta unor răspunsuri agresive la mesajele jignitoare, acest topic se va inchide.

Utilizatorul @CountPorcula1987 a fost suspendat timp de 7 zile.
Cornel Vasile, Consilier juridic