avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 368 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Tatăl meu vrea să îmi facă contract de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Tatăl meu vrea să îmi facă contract de vânzare-cumpărare pe casă, dar notarul spune că sunt nevoit să fac dovada depunerii prețului în cont. Mi se pare absurd, ce e de făcut în acest caz?

Buna ziua,

Am si eu o nelamurire si sper sa-mi puteti da o parere.
Tatal meu vrea sa imi faca contract de vanzare-cumparare pe casa (evaluata la aproximativ 70 000 de euro).
Problema este ca notarul mi-a spus faptul ca pentru a putea realiza contractul, eu sunt nevoit sa-i depun tatalui meu aceasta suma de 70k euro in contul lui personal iar mai apoi sa atasez o dovada cu extrasul de cont la dosar.
Mi se pare absurda aceasta chestie pe langa faptul ca nu am de unde sa dispun de acei bani.
Ce este de facut in acest caz?
Am sa trec si pe la alti notari pentru a vedea daca este adevarat dar pana atunci sper ca ma puteti ajuta cu o parere.

Multumesc!
Ultima modificare: Vineri, 8 Iunie 2018
Manuela Rășină, administrator
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
raluk0207 a scris:

Deci...de ce să nu se încheie o donație, daca de fapt asta este?

Fiecare poate ce dorește cu averea sa. Însă de asta sunt n feluri de acte. Pentru ca fiecare dintre ele să reflecte voința părților.


Poate partile NU vor donatie, ca tot vorbim dupa aia de vointa partilor care trebuie reflectata. Sau facem cherry picking?
Ca sa ma repet, am propus o solutie legala la o problema. Moralitatea problemei, in functie de optica fiecaruia, nu-mi amintesc sa fi fost tema discutiei. Parca este avocatnet.ro si nu ortodoxuldreptfsisfant.ro.
raluk0207 a scris:

Dacă imobilul costa 50.000 euro și cumpărătorul da prin virament 10.000 și 40.000 cash, tot fragmentare înseamnă.
Dacă cumpărătorul achita lunar cate 10.000 euro cash, tot fragmentare înseamnă.
Orice operațiune prin care in mod vădit se eludează această dispozitie, se numeste fragmentare.


Cred ca nu faceti diferenta intre fragmentarea platii si fragmentarea tranzactiei. Chiar daca sunt legate de aceeasi operatiune, reprezinta altceva si tocmai de aceea legea le mentioneaza separat.
In exemplul pe care l-ati dat, 10k cash si 40k banca, este LEGAL, pentru ca nu exista plata fragmentata in numerar si se afla sub plafon plata de 10k. La fel se intampla in mediul PJ cu facturile si plafonul de 5000 cash si restul banca, dar probabil nu sunteti familiara cu domeniul si de aceea nu cunoasteti ceva ce poate fi considerat izvorul "noii" legislatii de la PF.
In varianta cu 10k CASH lunar, pana la stingerea obligatiei, este intr-adevar ilegal.
2 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util


Sarcasticul a scris:

raluk0207 a scris:

Deci...de ce să nu se încheie o donație, daca de fapt asta este?

Fiecare poate ce dorește cu averea sa. Însă de asta sunt n feluri de acte. Pentru ca fiecare dintre ele să reflecte voința părților.


Poate partile NU vor donatie, ca tot vorbim dupa aia de vointa partilor care trebuie reflectata. Sau facem cherry picking?
Ca sa ma repet, am propus o solutie legala la o problema. Moralitatea problemei, in functie de optica fiecaruia, nu-mi amintesc sa fi fost tema discutiei. Parca este avocatnet.ro si nu ortodoxuldreptfsisfant.ro.


De fapt e dacavreiunactbunrespectalegeasinuofacepeistetul.ro sau nufacicopiidacamaitarziustiicatedoareincotdeei.ro
Scopul este ca imobilul să fie transmis fiului.
Dacă îl primește moca, se face donatie. Ca daca esti lipit și n-ai bani, nu cumperi. Simplu
Dacă ai bani, si-i achiti, faci vânzare.
Dacă ești dispus să îți întregii tatăl și el dorește acest lucru, faci întreținere.
Dacă îi poți asigura tatălui o sumă de bani lunară, închei contract de rentă viageră.
Este ceea ce se numeste "Tu ce vrei de fapt?"
Un act imoral este lovit de nulitate. Moralitatea este o condiție esențială a actului juridic.
@ Interventie Moderator

Regulament Forum
1.3. Nu ne dorim să postezi mesaje consecutive în aceeaşi discuţie; timp de 30 de minute de la publicare poţi folosi butonul Editează pentru a-l completa sau corecta. Nu posta un nou mesaj în acest interval dacă ai uitat să scrii ceva, indicat e să actualizezi primul mesaj postat.


2.10 Se poate apela la funcţia de citare dintr-un mesaj anterior al altui utilizator cu condiţia ca acest citat să nu se afle pe aceeaşi pagină și să fie doar fragmentul la care te referi. Te rugăm să nu exagerezi cu citarea întregului mesaj dacă nu e necesar.
3 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara "GabiBraso".

1. In situatia in care optati pentru varianta unui "contract de renta viagera prin care sa va obligati sa le platiti tatalui o suma de bani lunar. Suma poate fi modica ... ", exista varianta perfect plauzibila ca fratele dumneavoastra sa pretinda, in instanta de judecata, evaluarea sumelor achitate catre tatal dumneavoastra (pana la cuantumul de 70.000 euro - valoarea imobilului - e ceva distanta).

2. In cazul unui contract de intretinere, acesta presupunand: hrana, imbracaminte, caldura, asistenta medicala, medicamente, etc.... (toate cele necesare traiului) , pana la decesul ambilor parinti, inhumarea acestora "dupa datina locului", etc. ... .
Acest contract poate fi contestat/revocat doar de catre persoanele aflate "in intretinere", in situatia in care nu va indepliniti indatoririle contractuale.
Nicidecum de catre fratele dumneavoastra.
Legislatia in vigoare nu poate lua in calcul toate situatiile specifice/particulare.
Pe cale de consecinta, suntem in postura de a ne acorda la prevederile legale in vigoare.
Cunosc foarte bine speta/cazul dumneavoastra, din propria-mi experienta.
Pentru detalii va stau la dispozitie, doar prin intermediul variantei "mesaj privat".

3. Personal, imi cer mii de scuze pentru unele postari neadecvate, pe care (probabil) le-ati citit pe acest forum/site.
Se mai intampla si la "case mari".
Inca o data, SCUZE.


Ultima modificare: Miercuri, 18 Iulie 2018
Adrian Sulea, Consultant credite si finantari

Alte discuții în legătură

Sunt pe cale să cumpăr un apartament care costă 29.000 de euro, iar vânzătorul vrea banii cash. este legală pretenția lui? manutmu manutmu Sunt pe cale sa cumpar un apartament (29 mii euro) insa vanzatorul vrea toti banii cash in EURO. Eu am toti banii in contul meu bancar in RON. E legal sa dau ... (vezi toată discuția)
Necesit consultanta act apartament Doru.I Doru.I Va salut, necesit consultanta dumneavoastra. Locuiesc intr-un apartament de 20 de ani. Propietarii apartamentului sunt bunicii mei. Bunicul m-a contactat ca ... (vezi toată discuția)
Legea plati cash persoane fizice Adrian_Banica Adrian_Banica Buna ziua , suntem 2 proprietari , eu detin 37.5 cota parte , iar celalalt copropietar 62.5 cota parte dintr-o garsoniera. Am facut un precontract de vanzare ... (vezi toată discuția)