Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Tatăl meu vrea să îmi facă contract de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Tatăl meu vrea să îmi facă contract de vânzare-cumpărare pe casă, dar notarul spune că sunt nevoit să fac dovada depunerii prețului în cont. Mi se pare absurd, ce e de făcut în acest caz?

Buna ziua,

Am si eu o nelamurire si sper sa-mi puteti da o parere.
Tatal meu vrea sa imi faca contract de vanzare-cumparare pe casa (evaluata la aproximativ 70 000 de euro).
Problema este ca notarul mi-a spus faptul ca pentru a putea realiza contractul, eu sunt nevoit sa-i depun tatalui meu aceasta suma de 70k euro in contul lui personal iar mai apoi sa atasez o dovada cu extrasul de cont la dosar.
Mi se pare absurda aceasta chestie pe langa faptul ca nu am de unde sa dispun de acei bani.
Ce este de facut in acest caz?
Am sa trec si pe la alti notari pentru a vedea daca este adevarat dar pana atunci sper ca ma puteti ajuta cu o parere.

Multumesc!
Manuela Rășină, administrator
~ Conținut șters la cerere ~
Buna ziua "GabiBraso" .

1. Ati specificat "Mi se pare absurda aceasta chestie pe langa faptul ca nu am de unde sa dispun de acei bani." .
Deci, pe cale de consecinta, acel "contract de vanzare-cumparare pe casa", despre care nuantati "Tatal meu vrea sa imi faca ... " , este din start si din conceptie, un mare FALS.

2. In ceea priveste nivelul platilor/incasarilor in numerar (reale sau fictive), intre vanzator si cumparator, prevederile legislatiei in vigoare v-au fost expuse. Nu insist.
Nu este cazul sa blamati legislatia romana. Cu exceptia cuantumurilor platilor in numerar (cat si alte datalii de forma), aceasta legislatie este adoptata de catre toate tarile membre ale Uniunii Europene.
Spre stiinta, norme similare sunt aplicate/practicate si in alte state nemembre UE (spre exemplu, SUA).
Motivatia acestor norme juridice ? Simplu: ingradirea tentativelor de "spalare a banilor".
Nu detaliez. Nu face obiectul acestei spete.

3. Ati mentionat "Am sa trec si pe la alti notari pentru a vedea daca este adevarat".
Puteti incerca. Este dreptul dumneavoastra.
Fiti convins: veti primi acelasi raspuns (ma refer la notarii onesti). "Chichite legislative" exista (ma refer la unele lacune legislative). Legiuitorul nu poate avea in vedere toate " ideile si tentativele" de fraudare a legii.

4. Ati solicitat "sper ca ma puteti ajuta cu o parere".
Sincer, voi incerca.

5. Din postarea dumneavoastra am inteles urmatoarele: se face vorbire despre un tata si despre un frate.
In continuare voi detalia:
5.1. "casa (evaluata la aproximativ 70 000 de euro)" este bun propriu al tatalui dumneavoastra ?
5.2. Tatal dumneavoastra este casatorit ? Sau, "in concubinaj" ?
In cazul in care unul dintre raspunsuri este DA, de cati ani ?
5.3. Referitor la faptul ca " Problema este ca mai am 1 frate ce ar putea ataca actul de donatie" ,
Fratele dumneavoastra este "la curent" cu ceea ce s-ar putea intampla ?

6. Solutii perfect legale exista.

In situatia in care veti avea bunavointa si disponibilitate, discutia poate continua in cadrul acestui forum/site.

Cu stima.

Adrian Sulea, Consultant credite si finantari
raluk0207 a scris:
"Sunt interzise încasările și plățile fragmentate în numerar pentru tranzacțiile mai mari de 50.000 lei, precum și fragmentarea unei tranzacții mai mari de 50.000 lei"

Fragmentarea unei tranzactii inseamna altceva, nu se refera la plata "fragmentata" banca. Fragmentarea ar insemna sa-i vanda prin acte separate, camere din imobil, toate sub pragul de 50k ron, pe care sa le achite "cash".
TeoRoma a scris:
Pentru "sarcasticul"
Opriti-va sa- l invatati la minciuni.
Mai bine drep si cinstit.

Unde este ma rog frumos minciuna? Daca tatal vrea sa-i dea casa, poate este dorinta LUI sa-i dea si banii, cash inapoi sub forma de cadou sau bani de inghetata. Doh.

Am oferit o solutie legala, care respecta vointa partilor. Ca aveti o problema cu ce vor ei sa faca, mi se pare o discutie de purtat la spovedania de duminica. Traim intr-o tara in care cine a muncit o viata, nu poate lasa cui vrea EL ceea ce a agonisit. Asta vi se pare normal, sa inteleg?
5.1. Da, casa este bunul propriu al tatalui meu
5.2. Este casatorit de 40 ani
5.3 Da, el nu este de acord

Problema este ca eu am renovat casa si am bagat destui de multi bani in ea deoarece era casa batraneasca iar acum fratele meu vrea sa vina si sa ia totul "de-a gata".
Stau la aproximativ 200km de parinti iar el sta la vreo 20km si pot sa afirm faptul ca eu i-am vizitat mult mai des decat el.

Referitor la acea afirmatie " Mi se pare absurda aceasta chestie..." recunosc, poate a fost putin prea exagerata deoarece mi-am dat cu parerea inainte sa ma documentez.