Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Probleme legate de cesionare
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Probleme legate de cesionare

Este vorba despre un magazin, ieri am fost la registrul comertului impreuna cu persoana caruia i_am cesionat magazinul, am semnat actele, am inteles ca azi o sa le vizeze un judecator dar actele abia saptamana viitoare vor fi gata, am vandut cu tot cu firma, stoc de marfa, mobilier, tot.Intrebarile mele sunt odata semnate actele persoana respectiva se mai poate razgandi?Eu am fost pe punctul sa inchid magazinul au ramas restante la furnizori, marfa exista urma sa fac retur,eu odata cesioant magazinul mai raspund pentru restantele de la furnizori? Magazinul deja este predat, ar fi trebuit sa facem inventar sau ceva de genul?Noi in afara de actele pe care le_am semnat la registrul comertului nu am mai facut nimic.Multumesc.
Eu i-am prezentat actele firmei, evidenta restantelor, tot a ramas la ea, iar despre valoarea pot sa va spun ca in calcul nu s-a luat decat firma, mobilier, cam atat.Problema e ca ea vine acum ca sunt restante, dar eu i_am comunicat de la inceput ca urma sa inchid magazinul si atunci normal ca sunt restante pentru ca nu am facut retur pe marfa.In afara de actele semnate la registrul comertului nu am mai facut nici un proces de predare primire a gestiunii, nimic, contabila a zis ca nu mai trebuie facut nimic,oricum eu nu i_am ascuns nimic, ca doar actele la ea a ramas
Odata cu cesionarea partilor sociale detinute de dvoastra, ati predat activul si pasivul. Cumparatoarea nu poate sustine, dupa ce a semnat actele si si-a dat acceptul pentru numirea ca asociat unic si administrator, ca ea a preluat numai activul. Ati gresit totusi ca nu ati intocmit un contract de cesiune parti sociale si proces-verbal de predare primire. Asta se intampla, atunci cand oamenii nu cer sfatul profesionistilor si se duc singuri la Registrul Comertului.
legalpro a scris:

Odata cu cesionarea partilor sociale detinute de dvoastra, ati predat activul si pasivul. Cumparatoarea nu poate sustine, dupa ce a semnat actele si si-a dat acceptul pentru numirea ca asociat unic si administrator, ca ea a preluat numai activul. Ati gresit totusi ca nu ati intocmit un contract de cesiune parti sociale si proces-verbal de predare primire. Asta se intampla, atunci cand oamenii nu cer sfatul profesionistilor si se duc singuri la Registrul Comertului.

Asa este.=D>
Un sfat nu strica niciodata, ba mai mult, chiar poate ajuta...
Judecatorul nu doar vizeaza actele ci emite o hotarare judecatoreasca cu termen de recurs 15 zile. Asa ar putea persona careia i-ati cesionat afacerea sa renunte la cesiunea in sine. Dar cum au precizat toti cei dinaintea mea nu cred ca este tardiv si ar fi chiar indicat un proces verbal de predare primire si consemnarea faptului ca cunoaste situatia in real pe care o preia, o accepta si asupra careia nu are si nu va face nici in viitor vreo pretentie.
carsto a scris:
Judecatorul nu doar vizeaza actele ci emite o hotarare judecatoreasca cu termen de recurs 15 zile. Asa ar putea persona careia i-ati cesionat afacerea sa renunte la cesiunea in sine. Dar cum au precizat toti cei dinaintea mea nu cred ca este tardiv si ar fi chiar indicat un proces verbal de predare primire si consemnarea faptului ca cunoaste situatia in real pe care o preia, o accepta si asupra careia nu are si nu va face nici in viitor vreo pretentie.

Buna ziua,
Pentru o mai mare siguranta a Dvs., opinia mea este ca in Contractul de cesionare PS trebuie sa fie introduse si unele clauze formale si cu caracter penal (in sens rezolutoriu, nu Cod penal) prin care sa se stipuleze explicit ca noul Administrator preia in sarcina si raspundera sa personala exclusiva, toate consecintele actiunilor / inactiunilor vechiului Administrator.
Cred ca asemenea clauze ar putea fi binevenite pentru viitorul relatiilor Dvs. cu cumparatorul in speta.
Cu stima,
Profesionist in Insolventa Eugen Marcov