Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Speța drept fiscal internațional
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul nerezidenţilor şi reprezentanţelor

Speța drept fiscal internațional

Se da următoarea speță:

Un SRL înființat in Ro, cu un singur angajat trimite pe acesta intr-o tara scandinavă sa muncească.
România are acord încheiat cu tara respectiva pentru evitarea dublei impozitări.
Angajatul, după 183 de zile trebuie sa își declare veniturile in tara scandinavă și sa plătească acolo taxele și contribuțiile sociale conform legilor din tara respectiva. (Pentru asta trebuie angajat un contabil acolo),

Ce se întâmpla cu salariatul in Romania?
Exen, utilizator
Statutul este de detasat legal.
Nu schimbi statutul, ci intri in legalitate.
Daca ii schimbi numele nu intra in legalitate. Si nici nu exista alta posibilitate.
Mergi la autoritatile "scandinave" si declara ca ai castigat bani in tara lor, declara salariul platit, spune tot. Si la noi, la ITM si casa de asigurari.
Amenzile sunt gigantice, iar salariatul ilegal poate fi deportat chiar. Daca exista mai multe persoane "detasate" se poate declansa urmarirea pentru trafic de persoane.
Stiu, este incredibil, dar am vazut cazuri. Oameni care din ignoranta, au dus numar mare de persoane "detasate" fara forme, in dispretul total al legilor celor 2 tari, si au suferit consecintele.
De asemenea, evaziune fiscala prin neplata salariatului conform salariului din tara respectiva.
Amenzi contraventionale...
Asuma-ti responsabilitatea, plateste amezile.
Daca incerci sa acoperi ce s-a intamplat, mai rau intri in treburi penale.
Va multumesc pentru raspuns, nu imi dau seama cum a ajuns discutia in acest punct :)

In intrebarea mea am scris despre angajat ca acesta o sa
își declare veniturile in tara scandinavă și sa plătească acolo taxele și contribuțiile sociale conform legilor din tara respectiva

Pachetul salarial va fi la nivelul salariilor din tara respectiva, pentru activitatea desfasurata. Si cu siguranta va fi vorba doar de un singur angajat, nu mai multi.

Ce anume poate sa nu fie in regula aici?
Trebuie sa iti regularizezi situatia cu "detasatul".
Trebuie declarat in scandinavia ca a muncit ilegal de la inceput si platit din urma + amenzi + etc
In Romania, nicio firma cu un singur salariat nu poate detasa acel salariat in strainatate.

In concluzie, nu poti folosi sistemul de "detasare" deoarece nu intrunesti conditiile.
Nu le-ai intrunit niciodata.
Va trebui sa infiintezi o sucursala a firmei romane in Scandinavia si sa angajezi salariatul acolo.

Salariatul tau este in stare de ilegalitate in Scandinavia, zi de zi. Riscuri mari.

Organizeaza-ti activitatea legal, nu cu subterfugii de genul asta deoarece risti sanctiuni pentru evaziune si ce ti-am mai spus.

Vad ca insisti cu detasarea. Nu este o optiune pentru firma ta, dar cred ca ai stiut asta de la inceput.

In 90% din cazuri sistemul "detasare" este doar un paravan pentru evaziune fiscala, pentru a evita fiscalitatea tarii gazda.
Nu e cazul tau, bineinteles, tu esti cinstit, dar nu poti sa declari un "detasat" in scandinavia care de fapt nu a fost niciodata detasat. El a fost "detasat" in ghilimele.
Albert Kurtyan, Consilier juridic
Trebuie declarat in scandinavia ca a muncit ilegal de la inceput si platit din urma + amenzi + etc
Salariatul a fost si este angajat doar acolo in acest moment. Toate taxele si contributiile sociale sunt asigurate de angajator acolo.

In Romania, nicio firma cu un singur salariat nu poate detasa acel salariat in strainatate.
Natura profesiei (Servicii consultanta si inginerie) presupune deplasarea angajatului la diverse puncte de lucru din Europa, pentru unul sau mai multi clienti in functie de contract(e).

Va trebui sa infiintezi o sucursala a firmei romane in Scandinavia si sa angajezi salariatul acolo.
Trebuiesc deschise aceste sucursale in fiecare locatie / pentru fiecare contract pe care firma il incheie cu un client care nu e din Romania?

Salariatul tau este in stare de ilegalitate in Scandinavia, zi de zi. Riscuri mari.
Salariatul in cauza este angajat acolo cu forme legale de firma locala si plateste toate taxele conform legilor. Nu exista ilegalitate!

Organizeaza-ti activitatea legal, nu cu subterfugii de genul asta deoarece risti sanctiuni pentru evaziune si ce ti-am mai spus.
Nu caut decat varianta legala in care se poate desfasura acest business in conditiile in care din cauza naturii temporare a activitatii, clientul final nu mai cauta angajati ci firme carora sa le plateasca facturi pentru serviciile oferite.

Vad ca insisti cu detasarea. Nu este o optiune pentru firma ta, dar cred ca ai stiut asta de la inceput.
Firma din Romania inca nu a fost infiintata. Aceasta va fi infiintata undeva in august daca toate conditiile legale vor fi intrunite.

El a fost "detasat" in ghilimele.
Nu inteleg ghilimelele. Va rog dezvoltati.
Vorbeste mai clar te rog.

Ai scris "Se da următoarea speță: Un SRL înființat in Ro, cu un singur angajat trimite pe acesta intr-o tara scandinavă sa muncească."

Cred ca abia acum am inteles ca de fapt este o situatie ipotetica. SRL infiintat in RO nu exista inca.

Spune si tu "As dori sa infiintez un SRL in RO cu un singur angajat..."
Nu se poate: Conditiile pentru detasare conform legii romanesti nu permit detasarea salariatului unic.
Avand in vedere ca firma beneficiara este suedeza, va trebui sa infiintezi o firma in Suedia iar cetateanul roman sa lucreze acolo, daca este o munca permanenta.
Faci un contract cu firma suedeza... dar problema este ca daca salariatul este sub controlul beneficiarului suedez, folosind instrumentele suedezului... atunci chiar in Suedia, este o tranzactie ilicita, deoarece nu vorbim aici de un contractor, ci de un salariat deghizat in contractor (profesionist independent).
Legea in RO e foarte asemanatoare cu cea din Suedia.
Romania a copia mult din "modelul suedez", care e un model de tara cu resurse uriase pe cand la noi este saracie mizera...

Am inteles ce vrei.

Intrebarea se pune: Profesionistul care lucreaza... cate zile petrece in Suedia, sau in alte tari, unde munceste, de fapt? Ce activitate desfasoara? Are program de lucru stabilit de patron? Activitatea lui este coordonata si controlata de suedez? Cum primesti banii? Sub ce forma?
Sunt multe detalii necesare pentru a oferi o organizare legala a tranzactiilor.
Albert Kurtyan, Consilier juridic