Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Am aflat cu ocazia ITP că mașina cumpărată avea ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Am aflat cu ocazia ITP că mașina cumpărată avea kilometrajul dat înapoi. Aș dori să o returnez, am șanse în instanță?

Salut mi am cumpărat un golf 5 acum 5 luni și in bord avea 180.000km, am pus o pe tester nua găsit nimic in neregula bun, după ceva timp am avut și niște probleme la motor și nu sunt mulțumit de mașina. Astăzi am fost la itp iar cel de la itp mi a spus ca atunci când mașina a fost înmatriculata și i a fost făcut rar ul avea 244.000 acum doi ani înainte sa o cumpăr
Pot rezolva ceva ?
As dorii sa l dau in judecată am șanse sa câștig ?
As dorii sa returnez mașina
Manuela Rășină, administrator
Quartila "Daca în România nu există o lege în care sa se menționeze explicit, faptul că nu poți modifica numărul de kilometri ai unui autoturism, nu se cheamă că este legal." Citeste-te si minuneaza-te. Nu stiu daca iti dai seama cat de penibila e afirmatia ta. Daca in contract scrie numarul de kilometri declarat de vanzator, dar nu cel real si se dovedeste ca el stia acest lucru se numeste fals in acte sau minciuna. Nu stiu cum cineva poate spune atatea prostii cu atat de putine cuvinte.
Daca și cu parca, este drumul lung!
Se vede că nu ai studii în drept și de aceea vorbești așa ușor și aberezi.

Tu, acum, vorbești de supoziții. Că dacă se dovedește. Și dacă NU se dovedește ?
Eu vorbesc de certitudini și din experiența mea profesională.

In rest, mă repet. Omul a întrebat dacă are șanse în instanță (civilă), să își recupereze banii înapoi. Dorea un sfat avizat.
Răspunsul este : de la minim la zero.

Majoritatea au deviat de la subiect și nu i-au răspuns concret niciunul. Nici macar tu.

Așadar, poate vrei sa te pronunți la subiect, in final. Nu pe marginea lui.

Și ca sa fiu in ton cu tine, nu știu dacă îți dai seama cat de mare este prostia când afirmi că: sa dai kilometri înapoi este "legal"!
Asta fiindcă nu interzice nici o lege din Romania. (Încă)

Și, o comparație minora, in Germania legea nu pedepsește furtul din buzunare. Dar asta nu face că asta sa fie "legal".
Sper să înțelegi diferența. Sper!

P.S. Spui atâtea aberații că am editat de trei ori până acum .

Că sfat, nu mai citați titluri de infracțiuni daca nici macar nu știți ce elemente constitutive sunt necesare
- de unde scoti infracțiunea de fals ?!

Bănuiesc că tu le scrii fiindcă sună frumos la ureche.
Mă faci să rad! :)))
Quartila, utilizator
Ca soluție în cazul în care se hotărăște să meargă în instanță este : rezoluțiunea contractului.
Motivare in fapt: la data cumpărării kilometrajul nu indică valoarea reală a acestora.
Motivare in drept: viciu de consimțământ- dol. Art. 1214 C. civ.
La cumpărare, nu i-a fost prezentată situația reală a kilometrilor efectuați de autoturism.

Chiar și așa, având câștig de cauză în instanță, după vre-o un an și jumătate -doi, de tărăgănări și acordare de termene plus un apel nefondat, tot nu va realiza mare lucru, pentru că va fi obligat să restituie autoturismul și să aștepte ca fostul vânzător sa ii restituie banii.
Și, de dragul discuției sa zicem că ăla nu o face, fiindcă nu mai are banii.
Atunci, reclamantul, in persoana inițiatorului, va trebui sa inceapa un nou proces, de executare silita, de data aceasta, la care adăugăm iar, termene suplimentare și nervi, și ca la final sa se aleagă cu suma ce ar trebui încasată, sa o ia in rate in urma popririi pe salariu a vânzătorului.

Pe scurt, și violat și cu banii luați.

Evident că acest lucru este doar o varianta ipotetică, dar cei care practica dreptul în România știu că este cat se poate de reală o astfel de situație.

Ei bine, de aici estimarea procentului privind șansele de câștig ale inițiatorului.

Prin urmare, cei care sunt licențiați in drept si au o altă părere mă pot combate cu argumente legale. Ceilalți , care văd doar infracțiuni în orice faptă, sa nu mai abereze. Că nu ajuta cu nimic cu prezumții nefondate, căutând mai apoi probe.
In penal, lucrurile stau invers, întâi ai probele infracțiunii și apoi stabilești încadrarea juridică.

Nu merge cu: daca dovedește că ...i-a promis o bicicletă și i-a dat o mașină germana, deci avem o înșelăciune în concurs cu abuz de încredere și fals. Că, de fapt, masina era făcută în China

In rest, spor la postat!