Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Obtinere Autorizatie constructie magazie in curte dupa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Obtinere Autorizatie constructie magazie in curte dupa constructie.

Buna

Am inceput constructia unei magazii( fundatie + zidire caramida + acoperis tabla) , fara autorizatie de constructie.
Mentionez ca nu e gata inca constructia.

Din ce am citit pana acum este necesara autorizatia constructiei - chiar si pentru aceasta magazie cu fundatie si caramida.

Dimensiunile constructiei sunt de 5x5m.
Constructia am ridicat-o pe locul unde am avut initial o contructie magazie de lemn , in interioriul curtii proprii.
Nu am proiect facut pentru aceasta constructie.

Imi spuneti care sunt pasii necesari pentru a obtine aceasta autorizatie , sau cum trebuie porcedat pentru a evita amenzile ulterioare.
Stiu ca s-ar putea sa fie cam tarziu , dar as vrea sa evit eventuale probleme in viitor , putand face ceva acum.

Va multumesc pentru sfat.
CosminDVD, utilizator
Gasiti aici Legea constructiilor, in care sunt mentionate si amenzile contraventionale aplicabile de catre Inspectoratul de stat in ctii. www.avocatnet.ro/articol_409...
Fiecare primarie stabileste amenzi contraventionale pentru nerespectarea prevederii legale de a se construi numai cu autorizatie de la primarie.
Impozit veti plati cu siguranta, posibil si din urma de la data construirii efective.